Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotbalisti a kapři - stát propaguje bio

Česko

  19:32
PRAHA - Jak vzbudit u školáků zájem o ekologické zemědělství a bio potraviny? Ministerstvo zemědělství přišlo s neobvyklým nápadem. Nechalo natočit CD s pěti písničkami, které propagují české výrobky a zemědělství. Vyrobeno bylo tři tisíce kusů, které ministerstvo stály 175 tisíc korun.

Pěvecké duo Vanda a Standa propagují BIO potraviny mezi nejmenšími. foto: Reprofoto

„Písničky jsou součástí programu, který pro děti ve školách pořádá skupina Vanda a Standa. Ten má přiblížit školákům zemědělství a právě biopotraviny. Na skladě máme ještě asi tisíc kusů cédéčka,“ řekla Tereza Dvořáčková z tiskového odboru ministerstva.Z jedné písničky na cédéčku se tak páťáci například dozvědí, že kráva dává mléko, ze kterého se dají udělat jiné „dobrůtky“, jako třeba biojogurt, tvaroh, sýr či krém. Do rytmu k tomu bučí kráva.

Celý program propagující bio potraviny a ekologické zemědělství s názvem BIO TOP jezdí po školách předvádět duo Vanda a Standa. Ti jsou jeho autory. Školy si pak mohou cédéčka s písničkami zdarma objednat.Přestože by posluchač očekával, že jsou písničky připraveny pro předškoláky, program je určen žákům třetích až pátých tříd základních škol. Nedostane se však úplně ke všem školákům, zaměřuje se totiž hlavně na děti z měst. „Na venkovech se nám projekt moc neosvědčil. Tato problematika je cizí hlavně městským dětem,“ vysvětlil Olaf Deutsch z ministerstva zemědělství, který měl zároveň celý projekt BIO TOP na starosti.

Kromě podpory biopotravin nazpívalo duo i jednu písničku o českých výrobcích. Vyjmenovávají v ní produkty, na které bychom měli být pyšní. Mezi nimi jsou například vdolky, pivo, svíčková, ale i hokejisté, modelky a kapři. Autoři písně nezapomněli ani na exprezidenta Václava Havla.

V refrénu písničky se totiž zpívá: „I české buchty pro naši zem hodně udělaly, a Václav Havel ještě víc, i když je dost malý.“ „Pana Havla jsme tam dali, protože je osobnost, která Česko v zahraničí proslavila dost. To, že je malý, byl jen takový aforismus,“ řekl autor textů Lukáš Čermák alias Standa.

S výsledkem projektu je spokojeno i ministerstvo zemědělství. To, že cédéčka nejdou úplně na odbyt, ho netrápí. „Z našeho pohledu projekt účel splnil, přiblížil problematiku dětem,“ uvedla Tereza Dvořáčková z ministerstva. Navíc ho používá i k jiným účelům: distribuuje ho například na výstavách či veletrzích.


Co je český, to je hezký
autoři: Vanda a Standa
Co je český, to je hezký, to se dobře ví,
a co je česky je i dobrý, to snad každý potvrdí.
Hokejisti, fotbalisti, modelky i kapři,
auta a čočky oční, k tomu  taky patří.
 
Na knedlo vepřo zelo, k nám jezdí celý svět,
svíčkovou a palačinky tady každý jed.
Proto, když potraviny nakupujeme,
české dobroty, preferujeme.
 
ref:
Máme nejkrásnější holky a nejlepší vdolky,
pivo jako křen, vyvážíme ven.
I české buchty pro naši zem hodně udělaly,
a Václav Havel ještě víc, i když je dost malý.
 
Když se u regálu rozhodujem, co do koše dáme,
je to taky o tom, komu tím pomáháme.
Nejlepší je dát peníze do kasičky český,
ať si koupíš nějakou baštu, nebo třeba necky.
 
2xref.
Máme nejkrásnější holky a nejlepší vdolky
a pivo jako křen, vyvážíme ven.
I české buchty pro naši zem hodně udělaly
a Václav Havel ještě víc, i když je dost malý.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat