Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fotbalová Barcelona nemá na platy, bere si půjčku

Česko

BARCELONA FC Barcelona, vítěz Ligy mistrů z roku 2009 a jeden z nejznámějších fotbalových klubů planety, si chce půjčit 150 milionů eur, aby měla na výplaty hráčů a zaměstnanců klubu.

Ve finanční tísni se Barcelona ocitla kvůli společnosti Mediapro, která vlastní televizní práva na zápasy klubu a v současnosti není schopna dostát svým platebním závazkům vůči FC Barcelona.

„V příštích několika dnech uzavře viceprezident pro finanční záležitosti dohodu o poskytnutí úvěru klubu v hodnotě 150 milionů eur. Toto neznamená klubový bankrot,“ prohlásil Sandro Rossel, novopečený prezident FC Barcelona, který teprve minulý měsíc nahradil na tomto postu Joana Laportu. „Musíme vylepšit finanční příjmy klubu, abychom mohli splácet naše krátkodobé finanční závazky,“ dodal na vysvětlenou Laporta.

Prezident Barcelony také přiznal, že nedávný prodej obránce Dmitrije Čigrinského do Šachťaru Doněck byl motivován finančními důvody. Barcelona za něj inkasovala 15 milionů eur, loni hráče ze Šachťaru kupovala za 25 milionů. Barcelona minulý týden prodala také Yayu Tourého do Manchesteru City za 30 milionů eur.

Pokračování na straně 18

Fotbalová Barcelona nemá na...

Insolvence majitele televizních práv ohrožuje největší fotbalový klub světa

Dokončení ze strany 13

Za finančními potížemi Barcelony stojí španělská produkční společnost Mediapro, která je majitelem televizních práv na zápasy klubu až do konce sezony 2013-2014. Ta se ocitla ve velkých problémech, když jí madridský soud uložil pokutu ve výši 105 milionů eur. V minulém týdnu pak firma vyhlásila bankrot a požádala o ochranu před věřiteli. Příjmy z prodeje televizních práv přitom podle oficiálních informací klubu tvoří takřka 40 procent jeho veškerých příjmů. Není proto divu, že výpadek těchto finančních zdrojů výrazně ovlivnil hospodářský chod klubu.

Madrid má bankovní garanci, Barcelona ne Společnost Mediapro, která mimo jiné produkovala i film Woodyho Allena Vicky Cristina Barcelona, vlastní televizní práva na zápasy většiny klubů španělské ligy, včetně dalšího z gigantů Realu Madrid. Dá se tedy předpokládat, že FC Barcelona nebude zdaleka jediným španělským fotbalovým klubem, kterého se dotknou problémy Mediapro. To zřejmě ale neplatí pro výše zmiňovaný Real Madrid, jenž má na rozdíl od Barcelony ve smlouvě s Mediapro dohodu o bankovních zárukách pro případ, že by se společnost dostala do platební neschopnosti.

FC Barcelona je podle údajů na svých webových stránkách od letošního roku největším sportovním klubem na světě, co se finančního obratu týče. Za minulou sezonu vykázala Barcelona příjmy ve výši 445,5 milionu eur, čímž předstihla doposud vedoucí Real Madrid. Čistý zisk klubu tvořil 9 milionů eur.

Výdaje Barcelony dosáhly 429 milionů eur, z čehož většina, konkrétně 305 milionů, šla na platy fotbalistů. Například největší hvězda a zároveň nejlépe placený hráč klubu, Argentinec Lionel Messi, který má s FC Barcelona smlouvu do roku 2016, pobírá roční plat ve výši zhruba 12 milionů eur.

Významnou částku také Barcelona každoročně vydá za nákupy posil. Ta největší letošní, Španěl David Villa, doposud nejlepší střelec právě probíhajícího mistrovství světa ve fotbale, Barcelonu vyšla na 40 milionů eur. Dlouhodobě se navíc spekuluje o zájmu Barcelony o kapitána londýnského Arsenalu Ceska Fábregase. Jeho cena se podle zasvěcených odhadů pohybuje mezi 50 a 60 miliony eur.

Autor: