4. září 2014 10:20, aktualizováno  11:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fotbalový boss Pelta má problém. Policie hledá 18 milionů

Miroslav Pelta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Pelta. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Fotbalový život Miroslava Pelty není jednoduchý. V loňské sezoně ho fanoušci po několik zápasů první ligy napříč republikou zasypávali hanlivými nadávkami kvůli nepovedenému tažení proti chuligánům. A ani v probíhajícím ročníku ale nebude mít předseda Fotbalové asociace České republiky klid.

Znovu totiž ožívá noční můra jménem kauza Bohemians, jejíž vyřešení si dal Pelta za cíl již v roce 2011, kdy se stal šéfem české kopané.

Spory kolem prodejů hráčů

Zcela vyřešen není ani vztah mezi dnešní ligovou Bohemkou a původním klubem, který je v konkurzu. V minulém týdnu soud rozhodl, že někdejší vedení Bohemians 1905 nesmělo prodat hráče Jana Morávka do Schalke bez souhlasu správce konkurzní podstaty, a bývalému manažerovi Petru Svobodovi uložil uhradit škodu ve výši osmi milionů korun. Stejně může skončit spor o další hráče, mezi nimiž jsou například nejlepší současný ligový střelec Milan Škoda ze Slavie nebo Václav Kadlec z Frankfurtu nad Mohanem.

Jak LN zjistily, Pelta spolu s dalšími členy výkonného výboru Fotbalové asociace České republiky chodí na policii podávat vysvětlení. Případ se týká kauzy problematického nástupnictví po klubu FC Bohemians Praha (v současné době v konkurzu) a podezření, že vedení asociace provedlo nevýhodnou transakci, která jí mohla způsobit škodu až ve výši 18 milionů korun.

Pelta: Nedošlo k porušení čehokoli

Trestní oznámení, které má redakce k dispozici, podal střížkovský klub FK Bohemians Praha na konci ledna. Důvod? Podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku či porušení povinností při správě cizího majetku z nedbalosti ze strany fotbalové asociace.

"Jsem statutární zástupce, byl jsem tedy podávat vysvětlení. Jsem si jistý, že nedošlo k žádnému porušení čehokoli," řekl ve čtvrtek dopoledne novinářům Pelta. "Komentovat to ale nemohu, protože jsem podepsal mlčenlivost," dodal.

Mrzí ho však, že se celou kauzu nepovedlo ani vyrovnáním ukončit. "Bohužel je to nekončící svár. Myslel jsem si, že mezi slušnými lidmi to funguje tak, že když uděláte dohodu o narovnání a zaplatíte, tak že ta věc končí. Ale jak je vidět, jsou i případy, kdy to neplatí," uvedl Pelta.

Střížkovský klub se také považuje za pokračovatele někdejších Bohemians a pronajal si jejich logo. Ale FAČR ustanovil nástupcem jeho konkurenta z Ďolíčku a od té doby vede šéf Střížkova Karel Kapr s asociací paralelně několik sporů. Jeho klub do loňského vyrovnání zahrnut nebyl.

  • Jak celá transakce probíhala?
  • Proč je pro fotbalovou asociaci nevýhodná?

Více čtěte ve čtvrtečním vydání Lidových novin.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.