6. října 2017 17:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fotili selfie s umírající ženou a překáželi záchranářům. Zvědavce v Plzni musela rozehnat policie

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 44Diskuse
Záchranná služba. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranná služba. (Ilustrační foto) | foto: HZS Praha

PLZEŇ Záchranářům, kteří v centru Plzně ošetřovali umírající ženu, musela pomáhat policie. Posádce sanitky totiž při práci překážel dav zvědavců, kteří na místě nevhodně vtipkovali a pořizovali si u smrtelně zraněné ženy selfie.

Ve středu večer se před plzeňským obchodním střediskem Plaza zhroutila třiasedmdesátiletá žena. Kolem umírající ženy se zprvu začal tvořit hlouček lidí, pomoc jí ale poskytli až žáci druhého ročníku píseckého gymnázia, kteří byli v Plzni na exkurzi, napsal server iDnes.cz.

„Přišla za námi spolužačka z jiné třídy, abychom paní pomohli. Ve škole jsme několikrát měli výuku první pomoci, sám jsem se jí v autoškole taky učil. Pokusili jsme se o masáž srdce,“ líčí situaci sedmnáctiletý gymnazista Martin Vokatý. Při záchraně umírající ženy mu přitom pomáhali jeho o rok mladší spolužáci Mikoláš Housar a Lam Le Sy. „Pomáhal nám i jeden medik, který říkal, co máme dělat,“ dodává Vokatý.

Resuscitaci později převzala přivolaná záchranná služba. Té ale práci výrazně ztížili přihlížející lidé, kteří si celou situaci fotili a pořizovali si na místě selfie, říká mluvčí krajské záchranné služby Martin Brejcha. „Měli také neetické vtipy a hloupé hlášky. Něco podobného nepamatujeme,“ uvedl. Záchranáři si nakonec museli zavolat na pomoc místní policisty, aby přihlížející rozehnali.

„Čumilové byli tak blízko, že skoro šlapali záchranářům na nohy. Jestli někoho vzrušuje cizí neštěstí a chce si ho vyfotit, je to na něm. Ale pokud ztěžují naši práci, je to špatně,“ podotýká Brejcha. Zároveň poznamenal, že studenti, kteří ženě pomáhali před příjezdem záchranářů, prováděli resuscitaci dobře. Žena později ale přesto zemřela.

opa, Lidovky.cz
  • 44Diskuse