Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotky mrtvého Svobody prodal policista

Česko

  9:14
PRAHA - Policista, který prodal deníku Blesk posmrtné fotografie Karla Svobody, může dostat až tři roky vězení. Skladatel v neděli odpoledne spáchal ve svém domě v Jevanech sebevraždu. Částka, kterou za svůj čin získal, je oproti tomu téměř směšná - rovná se záloze deset tisíc korun. Peníze, které „policejní paparazzi“ za svůj čin očekával, byly přitom dvojnásobné.

Karel Svoboda

Inspekce ministra vnitra objasnila případ prodeje fotografií z místa nálezu těla skladatele Karla Svobody. Policista obvodního oddělení Kostelec nad Černými lesy, podpraporčík A.S., se včera večer přiznal, uvedl Radek Holý z ministerstva vnitra. Věcí se začalo zabývat státní zastupitelství. Obviněnému hrozí za zneužití pravomoci veřejného činitele až tři roky.

Inspekce vyslechla všechny policisty, kteří v den Svobodovy sebevraždy zasahovali, a redaktora a fotografa Blesku, s nimiž „paparazzi“ obchodoval. Inspekce ministerstva vnitra si také předevčírem z redakce deníku Blesk odnesla nejdůležitější důkazní materiál - CD s fotografiemi. „Každá fotografie má v sobě exif soubor, který přesně popisuje, kdy a jakým fotoaparátem byla fotka pořízena,“ popisuje odborník na digitální fotografování a publicista Ondřej Neff. Podle něj se takový soubor ze samotného CD nedá odstranit.

„Ta data se dají smazat, ale ten člověk by musel být odborník, přehrát si je do počítače a ten soubor odstranit, než CD vypálí,“ dodává Neff.

Taková taktika ale napadne málokoho, kdo ve snaze vydělat kontaktuje bulvární deník. Ten za fotografie celebrit i obyčejných lidí nabízí velmi slušné peníze. Nejvíce dostanou fotografové - amatéři odměnu v hodnotě desítek tisíc korun, šéfredaktoři bulváru však přiznávají, že by se honorář mohl vyšplhat až na stovky tisíc korun.

„Máme vytipované svoje zdroje, které oslovujeme, ale lidé volají i sami od sebe,“ popisuje šéfredaktor Aha František Nachtigal. Například konkrétně v případě fotografií Karla Svobody kontaktoval „prodejce“ i Aha. „Tu nabídku jsme odmítli. Ale fotka, kterou uveřejnil Blesk, nebyla až tak brutální,“ hájí svou konkurenci Nachtigal.

To, že přišly od policie, však kritizuje i šéfredaktor Blesku Vladimír Mužík. „Prodávat fotky mrtvých z policejních spisů je drsné. Mě kdyby zabili, tak také nechci, aby ty fotky někde byly,“ říká. Přes plot by prý kvůli nim za jeho šéfování jeho zaměstnanci také nelezli. Nakupování fotek a získávání informací od „laiků“ je jednou z nejdůležitějších složek bulváru.

Podle mediálního odborníka Jana Jiráka to umožňuje získat informace rychleji. „Navíc to může krátkodobě prodejnost takových novin, jako je Blesk, zvýšit,“ vysvětluje. Podle něj ale může mít u serióznějšího tisku stejná informace nebo fotka naprosto opačný efekt, protože se čtenářům takové noviny mohou zprotivit.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat