Galerie Louvre v Praze na Národní třídě představuje ukázku z tvorby Jana Lukase (1915-2006). Lukas jako jeden z mála českých fotografů dosáhl mezinárodního věhlasu a zároveň patřil k zakladatelům domácí scény. Jeho nejstarší snímky pocházejí z Prahy z roku 1929. Rok nato získal významnou cenu firmy Kodak.
Pracoval s dobovými magazíny, fotil krajiny i portréty. A prst na spoušti držel zřejmě neustále, aniž by podléhal válečné či komunistické cenzuře. Jeho snímky z mobilizace, noční můry holokaustu, kdy se veškerá úzkost zrcadlí v dívčí tváři pár okamžiků před transportem, anebo pouliční výjevy z února 1948 jsou nenahraditelné. Tyto a mnohé další fotografie jsou ovšem náplní Lukasova fotoalba Pražský deník 1938-1965.
Výstava v Galerii Louvre nabízí záběry z Moskvy 60. let, momentky z Jeruzaléma či Prahy a také novější cyklus New York -Pompeje. Jan Lukas, oslněný Big Apple, tehdy město nafotil za pouhé čtyři týdny, kdy se potuloval daleko od jeho zábavních tepen. Vyhledával spíše skryté, poněkud odpudivé kouty. Pro poklidnou nedělní vycházku tahle výstava sestavená kurátorem Pavlem Lagnerem zjevně koncipovaná není, pro znalost moderní české fotografie je nezbytná.
Jáchym Topol Jan Lukas, Galerie Louvre, Praha, do 28. 2.