Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fotopast natočila hrající si vlčata. Záběry dokazují návrat šelmy do Česka

Hrající si vlčata zachycená fotopastí v v národní přírodní rezervaci  Břehyně –... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrající si vlčata zachycená fotopastí v v národní přírodní rezervaci Břehyně –... | foto: Lidovky.cz

PRAHA Smečka vlků, která žije v okolí Máchova kraje se rozrostla o čtyři malá vlčata, která na konci června zachytila fotopast umístěná v národní přírodní rezervaci Břehyně – Pecopala. Snímky malých vlčích štěňat jsou poměrně vzácné, protože vlčata kolem fotopastí většinou jen proběhnou.

Vlčata vesele skotačí v trávě, válí sudy jedno přes druhé a koušou se do uší. Přírodovědce tyto záběry mile překvapily, protože dokazují, že se do naší přírody pomalu vracejí vlci a dobře se jim daří.

„Na několika desítkách záznamů se objevuje jedno až čtyři vlčata. Ta jsou ve viditelně mladším věku než jejich sourozenci, zachycení fotopastmi v minulých letech. Odpovídá tomu i doba pořízení snímků – konec června – zatímco třeba v roce 2014 byla mláďata zachycena až na přelomu července a srpna,“ uvedl pro server selmy.cz Luboš Beran z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Počet vlků na našem území není přesně znám

Už v minulosti díky fotopastem zachytili přírodovědci několik záběrů vlků. Ne všichni jsou ale z návratu šelem nadšeni, na podzim roku 2015 zase našli na Kokořínsku uhynulého mladého vlka, na jehož smrti měl s největší pravděpodobností podíl člověk. Uhynulý vlk patřil k prvním mláďatům, které se na našem území objevila po více než sto letech.

Vlk zachycený fotopastí na Šluknovsku
V Jeseníkách zachytila fotopast vlka.

Celkový počet vlků v oblasti Máchova kraje není přesně znám, vloni na podzim a v následujících zimních měsících smečku tvořilo minimálně sedm vlků, kteří byli zachyceni i na fotopast organizace Hnutí Duha, které se monitoringu vlků také věnuje. Je pravděpodobné, že některá z předloňských a loňských mláďat již smečku opustila či v nejbližší době opustí a budou hledat nová teritoria.

Hnutí Duha

Hnutí DUHA mimo jiné provozuje tzv. Vlčí hlídky, které slouží k neustálému sledování území, na kterém se nachází nejen vlci, ale také pytláci, kteří velké šelmy neustále ohrožují. Dobrovolníci důkladně měří stopy a stopní dráhy, pořizují sádrové odlitky nalezených stop a sbírají trus nebo srst šelem, která pak slouží k dalším výzkumům.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!