Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francie musí kvůli krizi chránit módu

Česko

PAŘÍŽ Zvláštního zmocněnce na pomoc výrobě konfekční módy i haute couture (vysoké krejčovině), těžce zkoušených hospodářskou krizí, jmenovala francouzská vláda.

Francouzské módní know-how by měla „ochránit“ filmová kritička Elisabeth Quinová. Včera to napsala agentura AP.

Šestačtyřicetiletá novinářka by se měla podílet na vytvoření stálé vazby mezi vládou a vedoucími pracovníky módního průmyslu. Francouzský ministr průmyslu Christian Estrosi údajně připravuje vládní „pobídky“ pro módní odvětví, žádné podrobnosti ale ve svém pátečním prohlášení ministr neuvedl.

Novinka: banka módy Podle francouzského deníku Le Figaro chce Estrosi do roku 2010 zřídit například „banku módy“, která by měla poskytovat peníze oděvnímu průmyslu, a především mladým tvůrcům.

Kromě toho chce také ve spolupráci s ministryní školství podpořit vysokoškolské vzdělávání a výzkum v oblasti francouzské módy.

Maloobchodní prodej ve Spojených státech a Evropě zasáhla ekonomická krize, a těžkou ránu tak dostalo i luxusní odvětví. Například francouzská módní ikona Christian Lacroix letos musel kvůli krizi vstoupit do konkurzního řízení.

Situace nebyla snazší ani před vypuknutím krize. Francouzský módní průmysl se pokoušel přitáhnout mladou generaci zručných tvůrců do přeplněných ateliérů, kde měli lidé za mizerných platových podmínek ručně přišívali pruhy lesklých pajetek nebo kytice růží s hedvábnými okvětními plátky, které budou jednou zdobit mnohé dámské róby.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...