Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Francie poskytne Česku 100 000 dávek vakcíny Pfizer, uvedl premiér Babiš

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po schůzce se srbskou premiérkou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po schůzce se srbskou premiérkou... | foto: ČTK

Praha  Francie poskytne Česku k polovině března 100 000 dávek vakcíny proti covidu-10 od firem Pfizer/BioNTech. Uvedl to ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO). Babiš zároveň odmítl kritiku, že se v Česku očkuje pomalu a vakcíny zůstávají ve skladech.

„Snažili jsme se již delší dobu získat nějakou vakcínu navíc, v Izraeli se nám to povedlo, že jsme to dostali darem. Francie nám teď slíbila 100 000 (vakcín) k 15. březnu,“ řekl premiér. Dodal, že oslovil i jiné členské státy Evropské unie. Z Izraele tento týden vojáci přivezli 5000 dávek vakcíny Moderna, naočkováni jí budou vojáci, kteří slouží v nemocnicích u pacientů s covidem-19.

Podle zdroje serveru Lidovky.cz obeznámeného s nabídkou by ale taková dodávka vakcín byla účinná jen v případě, pokud by dorazila tento nebo příští týden. „V druhé polovině března a v dubnu už budou mít více dávek všichni,“ doplnil zdroj.

Brusel v rámci společných nákupů přiděluje zemím každý týden vakcíny podle počtu obyvatel. Množství očekávané pro první tři měsíce letošního roku se však zatím nedaří naplnit, neboť zejména společnost AstraZeneca se odvolává na problémy při výrobě a hodlá dodat méně vakcín proti původním plánům.

Česku zatím ze svých zásob poskytl covidové vakcíny pouze Izrael, který poslal do země 5 000 dávek od společnosti Moderna. Vakcíny darovanou výměnou za diplomatickou podporu židovského státu. Posledním symbolickým gestem Česka je rozhodnutí otevřít v Jeruzalémě od 1. března úřadovnu českého velvyslanectví v Tel Avivu.

Telefonát kvůli vakcínám

Hospodářské noviny uvedly, že Babiš evropské země oslovil prostřednictvím předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Komise následně s českou žádostí seznámila ostatní státy EU. Babiš řekl, že ve čtvrtek má naplánován telefonát kvůli vakcínám také se zástupci frakce ALDE v Evropském parlamentu.

Babiš odmítl kritiku, že Česká republika nezvládá dodávané vakcíny vyočkovat. „Doposud jsme dostali 797.460 vakcín, v tomto týdnu v úterý večer 93 000 od Pfizeru, dnes 80 400 od Moderny a AstraZeneca. Astra nám krátila dodávky o 20 000,“ řekl premiér. Naočkováno bylo 600 429 lidí. Když se podle něj odečte od celkového počtu získaných vakcín počet nově dodaných, nevyočkovaných „starších“ vakcín je 20 631. „Přece nás nemůže někdo kritizovat, že jsme nezaočkovali vakcínu, která ještě dneska nepřišla nebo která přišla v úterý večer,“ poznamenal ke kritice z posledních dní, že Česko očkuje pomalu. Některé kraje si podle něj vakcínu AstraZeneca nechaly v zásobě pro učitele.

Odborníci považují očkování za hlavní řešení pandemie. Celosvětově je ale nyní nedostatek očkovacích látek.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Možnost registrace k očkování se opět rozšířila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Možnost registrace k očkování se opět rozšířila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Možnost registrace k očkování se opět rozšířila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...