Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francie udělala první krok k legalizaci eutanazie

Česko

PAŘÍŽ/PRAHA Již koncem minulého roku se ve Francii začaly znovu objevovat hlasy, které vyzývaly k parlamentní debatě o legalizaci eutanazie. Iniciativu tehdy do svých rukou vzal Jean-Luc Romero, prezident Asociace za právo na důstojnou smrt (ADMD) a v těchto dnech bylo jeho úsilí oceněno prvním úspěchem.

Komise francouzského Senátu, která se zabývá sociálními záležitostmi, schválila návrh zákona pro legalizaci eutanazie. Dalším krokem bude projednávání celé záležitosti Senátem 25. ledna. Zda jednání pokročí i na půdu Národního shromáždění, je prozatím těžké předpovědět, ale v každém případě je i tento první krůček velkým úspěchem pro Romerovu asociaci.

„Ještě nikdy se to nestalo, aby se podobný text dostal až do Senátu,“ radoval se Romero. „Úplně poprvé v historii naší země byla překonána první parlamentní etapa ve prospěch zákona pro asistovanou smrt,“ uvedla podle agentury AFP ADMD. „Je to první vítězství svobody proti tmářství,“ dodal Romero. Podle něj jsou senátoři jednoznačně odvážnější než členové Národního shromáždění.

V prvním článku dokumentu se hovoří o tom, že všechny plnoleté osoby, které trpí závažným nebo nevyléčitelným onemocněním v pokročilé nebo konečné fázi, jež jim způsobuje fyzické nebo psychické utrpení, mohou požádat o asistovanou a bezbolestnou smrt. Podmínkou je, že jejich utrpení nelze žádnými prostředky zmírnit.

Návrh zákona senátní komise prošel 25 hlasy proti 19, dva členové se nedostavili. Podle francouzského zpravodajského serveru 20minutes.fr. byli proti zejména členové vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP). Podle nich je legalizace eutanazie proti právu, které má chránit „slabé, nejzranitelnější a pomáhat těm, kteří se ocitnou v nebezpečí“, uvedli ve svém komuniké. Dodali, že velmi litují toho, že senátní komise hlasovala pro návrh. Podpora 94 procent lidí Romero a jeho asociace mají za sebou silnou podporu. Podle výzkumu pro nedělník Sud Ouest Dimanche uveřejněný loni na podzim totiž 94 procent Francouzů podporuje vznik zákona na povolení eutanazie. Z toho 36 procent si myslí, že by se měl zákon vztahovat na všechny, kteří trpí nevyléčitelnou chorobou nebo onemocněním, které je pro lidského jedince neúnosné.

Autor: