CHERBOURG Francouzský prezident Nicolas Sarkozy včera oznámil, že Francie sníží svůj jaderný arzenál na méně než 300 hlavic. Neřekl sice, kolik jich nyní Francie vlastní, protože tato informace je státním tajemstvím, ale Federace amerických vědců, která monitoruje jaderné zbraně na celém světě, tvrdí, že Francouzi nyní mají 348 hlavic.
Většinu francouzských nukleárních zbraní (asi 85 procent) přitom nesou ponorky. „Rozhodl jsem o novém odzbrojovacím opatření: co se týká vzdušné složky, počet jaderných zbraní, raket a letadel snížíme o třetinu,“ řekl Sarkozy. Francie tak bude mít jen polovinu jaderných hlavic, než bylo maximum, které měla za studené války, dodal.
Pokud jde o stavy jaderných zbraní, drží se podle něj Francie zásady „striktní nutnosti“. Ještě předtím, než Sarkozy oznámil snížení počtu zbraní, nechal si od odborníků vypracovat expertizu.
Francouzský prezident ale zdůraznil, že jeho země si i tak zachová jaderné odstrašovací prostředky na dostatečné úrovni jako „životní pojistku“ a jako nejzákladnější záruku zachování nezávislosti při rozhodování. Jako jednu z hrozeb, kvůli níž je nutné si jaderné zbraně i nadále ponechat, jmenoval Sarkozy Írán, který vyvíjí balistické střely a odmítá zastavit svůj jaderný program. „Každý si dnes musí uvědomit, že i jaderné střely vzdálených mocností mohou do Evropy dolétnout za půl hodiny... V sázce je bezpečnost Evropy,“ připomněl Sarkozy.
Podle jeho slov je francouzský jaderný arzenál výhradně obranného charakteru. „Žádné naše zbraně nejsou na nikoho namířeny,“ řekl. Pokud by ale někdo ohrozil životní zájmy Francie, musel by počítat s její zničující odpovědí.
Sarkozy také oznámil, že dal vypracovat bílou knihu o obraně, jejímž cílem bude připravit brannou koncepci na příštích patnáct let.
Supertichá ponorka Svůj první velký projev o francouzském jaderném arzenálu od doby, kdy loni v květnu usedl do prezidentského křesla, pronesl Sarkozy v severofrancouzském přístavu Cherbourg. Na vodu tu byla za jeho přítomnosti spuštěna nová jaderná ponorka nazvaná Le Terrible (Hrozný), vyzbrojená šestnácti jadernými raketami dlouhého doletu. Dlouhá je 138 metrů a váží 14 200 tun -tedy zhruba o tři tisíce tun více než Eiffelova věž. Le Terrible je schopna se potopit do hloubky 300 metrů. Tato ponorka nové generace je údajně tisíckrát tišší než její předchůdkyně. V roce 2010 na ni mají být jako na první francouzskou ponorku umístěny francouzské jaderné rakety M51. Jejich dolet se tají, ale podle deníku Le Figaro bude nejméně 8000 kilometrů. Současné rakety doletí 6000 kilometrů.
Sarkozy včera také navrhl okamžité zahájení rozhovorů o smlouvě, která by zakázala rakety země-země krátkého a středního doletu a jednání o smlouvě zakazující výrobu štěpných materiálů pro jaderné zbraně. Vyzval dále Spojené státy a Čínu, aby se zavázaly, že nebudou provádět další zkoušky jaderných zbraní.
***
„Jaderné střely vzdálených mocností mohou do Evropy dolétnout za půl hodiny,“ řekl Sarkozy
Francouzské jaderné zbraně
Francie po USA a Rusku vlastní třetí nejrozsáhlejší jaderný arzenál na světě: 288 balistických střel odpalovaných z ponorek (Francie má nyní čtyři jaderné ponorky) 50 řízených střel s plochou dráhou letu vypouštěných ze vzduchu 10 leteckých bomb