Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přes Česko pašovali Francouzi samopaly. Jeden dostal podmínku, druhý 14 měsíců

Česko

  11:02
Krajský soud ve Zlíně uložil občanovi Francie 14 měsíců nepodmíněně za nelegální převoz zbraní ze Slovenska do Česka. Christophe Etienne Dubroeucq se proti rozsudku odvolal, nedávno jej ale potvrdil olomoucký vrchní soud. Muž byl navíc na pět let z ČR vyhoštěn. Jeho komplic Jeremy Pierre Andre Onoo vyvázl s jednoletou podmínkou s odkladem na tři roky a také byl na pět let vyhoštěn.

Micro-Uzi foto: world.guns.ru

Muži byli odsouzeni za zahraniční obchod s vojenským materiálem bez povolení nebo licence a za nedovolené ozbrojování. Hrozilo jim až osm let vězení. O případu zlínská policie informovala takzvaný Národní kontaktní bod pro terorismus spadající pod Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Jeho mluvčí Pavel Hanták serveru Lidovky.cz řekl, že zadržení muži převáželi znehodnocené expanzní zbraně koupené na Slovensku. Mají být upraveny tak, aby z nich bylo možné střílet jen slepými náboji. Na Slovensku se ale prodávají i samopaly, jimiž lze po drobných úpravách opět zabíjet.

Česká stopa masakru v Paříži? Policie v dubnu zadržela Francouze s autem plným zbraní

Trasa, kudy putují zbraně

Podle obžaloby Dubroeucq počátkem letošního dubna požádal Onoa, aby s ním odjel z Francie na Slovensko nakoupit zbraně. Onoo měl zajistit a řídit automobil, neboť Dubroeucq nebyl schopen ze zdravotních důvodu řídit na delší vzdálenost. Oba muži poté odjeli 15. dubna z Francie a o den později Dubroeucq na Slovensku nakupoval zbraně.

Podle Tesařové se jednalo o sedm kusů expanzních akustických zbraní a tři kusy samopalu UZI, ráže devět milimetrů s prázdnými zásobníky. Uvedené zbraně pak téhož dne ve 13:20 převezl přes hraniční přechod Starý Hrozenkov na území Česka, ačkoli k převozu zbraní uvnitř Evropské unie neměl od ministerstva průmyslu a obchodu povolení a nebyl ani držitelem zbrojní licence k nabývání a držení střelných zbraní kategorie „A“, tedy zbraní zakázaných.

Krajský soud vynesl rozsudek v červenci bez pozornosti médií. Lidovky.cz uvedly, že přes Českou republiku může vést jedna z tras, kudy do Francie putují zbraně. Oba muži byli zadrženi tři měsíce po střelbě v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo. Vzhledem k pátečnímu dalšímu teroristickému útoku v Paříži, který nepřežilo 129 lidí, však jejich případ může nabýt závažnějších rozměrů.

Zpřísnili jsme podmínky, tvrdí slovenský ministr vnitra

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák novinářům řekl, že v minulosti byly ze země vyváženy expanzní zbraně do západní Evropy. Letos na jaře Bratislava zpřísnila podmínky prodeje tohoto druhu zbraní, které od léta například podléhají evidenci. Současně byly zavedeny nové povinnosti v případě jejich prodeje do ciziny.

„Byl zde prostor pro nakupování přes internet, tak toto jsme zrušili,“ řekl novinářům Kaliňák. Dodal, že po zpřísnění slovenského zákona vývoz zmiňovaných zbraní ze země opadl. Podle Kaliňáka se nepotvrdily dřívější informace, že zbraně teroristů při lednových útocích ve Francii pocházely ze Slovenska.

Slovensko bylo také požádáno o pomoc při identifikací zbraní, které použili atentátníci minulý týden na útoky ve francouzské metropoli. Podle Fica ale nejsou žádné náznaky, že zbraně byly ze Slovenska.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...