Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouzi soudí Chiraka

Česko

Bývalý prezident Jacques Chirac se zodpovídá z údajného nelegálního zaměstnávání osob

PAŘÍŽ Před soudem v Paříži včera začal proces proti bývalému francouzskému prezidentovi Jacquesu Chirakovi kvůli údajnému nelegálnímu zaměstnávání osob na pařížské radnici v době, kdy ji vedl.

Bývalá hlava státu nebyla před soudem přítomna. Bývalý prezident, který byl na prvním slyšení u soudu omluven na základě žádosti svých právníků, má přijít dnes. Chirac je první bývalý francouzský prezident, který se dostává před soud. Jeho právník Georges Kiejman v této souvislosti řekl, že Chirac „od slyšení nic neočekává, je klidný“.

Osmasedmdesátiletý Chirac je podezřelý, že umožnil, aby osoby pracující především pro jeho Sdružení pro republiku (RPR, nynější vládní Svaz pro lidové hnutí, UMP) odměňovala pařížská radnice. Chirac byl starostou Paříže v letech 1977 až 1995.

Podle obvinění měla pařížská radnice na přelomu 80. a 90. let údajně na výplatní pásce 21 osob, které ve skutečnosti pracovaly pro RPR. Kromě toho je Chirac ještě obviněn v případu vyšetřovaném v Nanterre u Paříže, kde jde o nelegální zaměstnávání sedmi osob.

V tomto případu bylo již v roce 2004 vyneseno několik rozsudků, mimo jiné proti bývalému premiérovi a nyní ministru zahraničí Alainu Juppému, který byl tehdy generálním tajemníkem RPR a na pařížské radnici měl na starosti finance.

Bývalý prezident mohl být postaven před soud teprve poté, co ho v roce 2007 přestala chránit prezidentská imunita.

Hrozí mu až deset let vězení nebo pokuta To, že se inkriminované skutečnosti odehrály dávno a že byly oba případy spojeny, je kartou obhajoby ve hře. Obhájce bývalého ředitele Chirakova úřadu, který stojí rovněž na lavici obžalovaných, již oznámil, že bude požadovat, aby text, který zabránil promlčení, byl označen za protiústavní. Pařížská radnice, tedy hlavní poškozený, se procesu neúčastní, protože loni v září uzavřela s UMP a Chirakem dohodu o vyrovnání.

Bývalý prezident může být potrestán až deseti lety vězení, pokutou ve výši 150 tisíc eur (3,6 milionu korun) a tím, že bude na pět let vyškrtnut z volebních listin a deset let nebude smět být volen.

***

Harcovník

* Jacques Chirac (78) se v politice pohyboval dlouhou dobu. V letech 1977 až 1995 byl starostou Paříže. Prezidentem Francie byl od roku 1995 až do roku 2007.

* Podle průzkumu zveřejněného včera v listu 20 Minutes má 77 procent Francouzů na působení Chiraka v čele státu „dobré vzpomínky“, ale 71 procent z nich soudí, že je přirozené, aby byl souzen.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...