Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouzská reforma penzí prošla senátem

Česko

PAŘÍŽ Odbory prohrály, stávky ve Francii mírně ochabují. Francouzský senát včera poměrem hlasů 177:151 schválil konečné znění zákona o důchodové reformě. Národní shromáždění o něm bude hlasovat dnes a lze čekat, že ho hladce schválí.

Bývalý předseda opoziční Socialistické strany Francois Hollande dal včera podle agentury AFP najevo, že považuje bitvu proti důchodové reformě za ukončenou, když prohlásil, že velká zlost Francouzů vůči vládě v této otázce se snad promítne do výsledků parlamentních a prezidentských voleb na jaře roku 2012.

Jiní socialističtí představitelé však navrhují, aby reformu ještě přezkoumala nejvyšší právní instance v zemi, ústavní rada. Má se podle nich vyslovit, zda je text v souladu s ústavou. Také předák druhé mocné odborové ústředny CGT Bernard Thibault zdůraznil, že mobilizace proti reformě neskončila, jen bude mít jiné formy.

Odbory již dříve vyzvaly k celostátním protestům na 28. října a 6. listopadu. Prezident Nicolas Sarkozy v minulosti několikrát zdůraznil, že reforma je nezbytná pro zachování důchodového systému v době zvyšujícího se státního deficitu a stárnutí populace. Vyjádřil připravenost text prosadit bez ohledu na protesty.

Sarkozy by podle zdrojů z Elysejského paláce chtěl zákon o reformě podepsat do poloviny listopadu. Podle vládního návrhu reformy se má kromě jiného posunout o dva roky věkový nárok na plný důchod z 65 na 67 let.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....