Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouzský „Všudybyl“ Sarkozy

Česko

Nicolas Sarkozy vzpomínal na osobní zážitek z pádu Berlínské zdi, média i veřejnost však reagovaly otázkou, zda si svou účast na důležité historické události „tak trochu nepřibarvil“.

V internetovém vydání deníku La Libération se vzápětí objevily fotomontáže zachycující nynějšího francouzského prezidenta u všemožných významných obratů dějin.

PAŘÍŽ/PRAHA Minulou neděli, den před mezinárodními oslavami dvacátého výročí pádu Berlínské zdi, uveřejnil francouzský prezident Nicolas Sarkozy na své stránce v internetové společenské síti Facebook osobní vzpomínku na 9. listopad roku 1989, který podle svých slov prožil v Berlíně – přímo v místě významné dějinné události. Svůj přípis doplnil postarší fotografií.

„9. listopadu ráno nás zaujaly zprávy, které přicházely z Berlína. Zdálo se podle nich, že hlavní město rozděleného Německa čekal obrat. Spolu s Alainem Juppém jsme se rozhodli opustit Paříž, abychom se zúčastnili rodící se události,“ uvedl svou vzpomínku Sarkozy, který tenkrát působil jako zástupce generálního tajemníka Sdružení pro republiku (RPR) – politické strany, jež předcházela dnešní Unii pro lidové hnutí (UMP).

Uživatelé sítě Facebook i novináři z listu La Libération si ovšem všimli, že na dvacet let staré události s chutí zavzpomínal i jmenovaný Alain Juppé – tehdejší náměstek pařížského starosty, později předseda vlády a dnes starosta města Bordeaux – jeho verze vyprávění se však od té Sarkozyho poněkud lišila. „V rozhovoru pro televizní stanici TV5 Monde Juppé uvedl, že přijel do Berlína s přáteli asi 10. nebo 11. listopadu, uvedl deník. „Na internetovém blogu starosty města Bordeaux Juppé změnil datum na 9. poté, co se dozvěděl o neshodách s blogem prezidenta,“ napsal.

Po zpochybnění pravosti Sarkozyho vyprávění se v celé Francii strhla napůl vážná a napůl zábavná debata o „všudybylství“ nynějšího prezidenta země. Média začala prohledávat dvacet let staré archivy, aby odhalila, že Alain Juppé skutečně nemohl být 9. listopadu v Berlíně, když toho večera slavil 19. výročí smrti Charlese de Gaulla ve francouzském Colombey. Mnozí přispěvatelé do internetových blogů Sarkozyho nařkli, že si záměrně „přibarvuje“ vzpomínky na významné dějinné události, aby se blýskl v očích lidu, a to zrovna v předvečer oslav výročí, na kterých měla jeho projev sledovat světová média.

Stvoření světa a zastání vlády Třešničku na pomyslný dort francouzské kritiky Sarkozyho populismu posadil deník La Libération, když ve svém internetovém vydání uveřejnil sérii fotomontážních snímků, jež prezidenta zachycují u předních historických okamžiků od slavného útoku na pařížskou Bastilu v roce 1789 až po den zastřelení amerického prezidenta J. F. Kennedyho v roce 1963. Grafici dokonce vměstnali Sarkozyho portrét v tmavých brýlích na Michelangelovu fresku Stvoření světa, jež zdobí strop Sixtinské kaple ve Vatikánu.

Sarkozyho se nicméně zastal mluvčí francouzské vlády Luc Chatel, který jménem Rady ministrů prohlásil, že mu celá polemika na téma přesného data prezidentovy přítomnosti v Berlíně připadá směšná. „Důležité je, že máme prezidenta, který se této události osobně zúčastnil a přináší o ní svědectví,“ uvedl Chatel podle listu Le Figaro. „Dohady ohledně přesného datování mi s ohledem na významnost celé události a oslav jejího výročí připadají naprosto směšné,“ dodal.

WWW. LIBERATION. FR

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!