Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Fraška rady s šéfy ČTK vrcholí

Česko

Ředitele Radima Hrehu, který měl od 1. října agenturu vést, radní ČTK včera „pro jistotu“ odvolali, ač ho předtím ani nejmenovali. Ve funkci naopak potvrdili dlouholetého ředitele Milana Stibrala, který si nedávno rozmyslel rezignaci. PRAHA Česká tisková kancelář měla včera po šestnácti letech dostat nového ředitele. Nakonec ale vůbec není jisté, kdo veřejnoprávní agenturu dalších šest let povede.

Po Milanu Stibralovi, který ČTK řídil od roku 1993, se měl od října ujmout vedení Radim Hreha. Toho rada zvolila v srpnu poté, co Stibral ohlásil odchod do důchodu. Protože se ale Hreha kvůli své kontroverzní pověsti příčil jak odborářům tuzemských veřejnoprávních médií, tak zaměstnancům agentury, ti Stibrala přemluvili k návratu a Rada ČTK, jež má chod agentury kontrolovat, Stibralovi pomohla zkonstruovat jeho návrat.

V září prohlásila jeho rezignaci za formálně neplatnou a včera jej znovu jmenovala do funkce. Zároveň Hrehu, aniž ho předtím jmenovala, z funkce odvolala. „Pro jistotu. Když se cítí být (ředitelem, pozn. red.), tak je lépe ho odvolat, tím pádem, ať je jmenován nebo ne, to bude v pořádku,“ řekla LN předsedkyně radních Pavla Valčáková; prý tak činili podle pokynů Advokátní kanceláře Kříž a Bělina.

Ta by teď také měla radě pomoci „uspořádat, případně učesat“ její usnesení. Celý veletoč kolem volby ředitele totiž nebývale ostře kritizovali poslanci z mediální komise parlamentu a radě uložili dát věc do 15. října do „souladu s právním pořádkem“. Radim Hreha totiž považuje činy rady za „bezprecedentní“ a chce se soudit. Šéf komise Vítězslav Jandák (ČSSD) míní, že šéfem je Hreha, rezignaci prý Stibral nemohl vzít zpět. Podobně to vidí i Zdeněk Škromach (ČSSD): „Chápu jako odborář, že odboráři mají svůj pohled na zaměstnavatele,“ uvedl. „Ale ta firma nepatří zaměstnancům. To je veřejná záležitost,“ připomněl veřejnoprávní statut ČTK. Jako jediný ze sedmi členů rady Hrehu v hlasováních podporoval Jan Bohdal, čerstvý radní, který býval Hrehovým podřízeným ve firmě Česká média. Včera řekl poslancům, že celý postup napadl na schůzích i s pomocí analýzy od děkana pražských práv Aleše Gerlocha. Na tu prý ale ostatní nebrali zřetel.

„Představil projekt, který oživí četku a přinese svěží vítr manažera zvenčí,“ tvrdil Jan Bohdal, proč jako jediný ještě Hrehu hájí. Pokud ale ostatní radní zase nesesadí Stibrala, funkci bude Hrehovi moci přiznat jedině soud. I Bohdal totiž akceptuje, že podle většinového názoru rady je momentálně generálním ředitelem Stibral.

Spor o ředitele

11. 6. Generální ředitel ČTK Milan Stibral po šestnácti letech ve funkci (byl zvolen v letech 1993, 1999 a 2005) oznámil, že k 30. září rezignuje a odejde do důchodu. 20. 8. Rada ČTK zvolila generálním ředitelem Radima Hrehu, dostal čtyři hlasy, tři obdržel Jiří Majstr, dosavadní Stibralův náměstek pro zpravodajství ČTK. Hreha měl nastoupit 1. října. 4. 9. Odboráře tuzemských veřejnoprávních médií sdružených v OS Media volba Hrehy „šokovala“, v otevřeném listě jej kritizovali a žádali radu, ať volbu přehodnotí. 8. 9. Odboráři Slovenské televize se zastávají Hrehy, píší, že STV pomohl, a kritizují české kolegy. Hrehy se zastal i Štefan Nižňanský, jeho nástupce, nynější ředitel STV. 17. 9. Stibral se rozmyslel, na přání zaměstnanců chce dosloužit mandát řádně do června 2011. Rada ČTK na schůzi odhlasovala, že Stibralova rezignace byla formálně neplatná a že se tím ruší i zvolení Hrehy ředitelem. 1. 10. Rada ČTK odvolává z funkce nejmenovaného Radima Hrehu a jmenuje šéfem Milana Stibrala.

Autor: