Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Frodo Pytlík je třicátníkem

Česko

NAROZENINY

LOS ANGELES Americký herec Elijah Wood se celosvětově proslavil jako Frodo Pytlík z filmové trilogie Pán prstenů, ve filmu se však uplatnil již v dětském věku. Poprvé se na plátně objevil jako osmiletý, když získal malou roli ve snímku Návrat do budoucnosti II.

Později se vypracoval v uznávanou dětskou hvězdu, která zářila v řadě filmů například po boku Richarda Gera, Melanie Griffithové, Mela Gibsona, Macaulaye Culkina i Bruce Willise. Dnes slaví třicáté narozeniny.

Po úspěchu tolkienovské trilogie Pán prstenů získal Wood nejen celosvětovou popularitu, ale i řadu filmových rolí, často však spíše průměrné kvality. Později si více vybíral a objevil se v několika nízkorozpočtových či nezávislých snímcích. Jeden z nich, režijní prvotinu amerického herce Lieva Schreibera Naprosto osvětleno, natáčel v Česku. Při té příležitosti se v roce 2004 stal i hostem karlovarského filmového festivalu.

Přes řadu nových rolí a snahu vymanit se z filmové škatulky zůstane herec mladistvého vzhledu pro miliony diváků navždy hobitem Frodem Pytlíkem. Ostatně sám se s ním před lety zcela ztotožnil: „Nejenže Froda hraji, já jsem Frodo. Miluji dobré jídlo, rád lenoším, jsem malý a stejně jako hobit žasnu nad tímto světem,“ řekl 168 centimetrů vysoký herec.

Autor: