130 let

Fukary dostaly zákaz, víří prach

Česko

Boj proti prachu v ulicích Brna má první oběť: motorové fukary. Firmy, které si je koupily na úklid ulic, je musí zavřít do skladu.

BRNO Používáte fukar na úklid chodníků? Zaplatíte pokutu, protože víříte prach. Brněnští zastupitelé výslovně zakázali na veřejných prostranstvích používat všechny metody zvedající prach. „Konkrétně jde například právě o motorové fukary,“ poznamenal náměstek primátora Martin Ander.

Vyhláška, jež čeká na uplynutí povinné patnáctidenní lhůty zveřejnění, slovo fukar výslovně neuvádí. Mluví o „technologiích znečištění, které nezvyšují prašnost“. Podle Andera je to však naprosto jasné. „Fukary jsou novinkou posledních let. Pomohou shrnout listí na hromadu, ale přitom rozvíří prach tak, že dlouho sedá,“ poznamenal.

Lidé, kteří se zákazem nesouhlasí, přitom pracují i v barvách moravské metropole. Dokonce i ve společnosti Veřejná zeleň města Brna, která pečuje o parky, jichž se zákaz také týká. „Pokud je povrch dostatečně zvlhčený, nepráší se,“ obhajuje její ředitel Jozef Kasala používání fukaru třeba na mlatových cestách. Ty se po rekonstrukcích vinou většinou brněnských parků, například na Špilberku či v Lužánkách. Jiným řešením je třeba metařská četa, která bude kráčet za multikárou. „Jenže to se práší úplně stejně, jen to právě přes auto není tak vidět,“ poukazuje. Podle něj je důležité práce v parcích rozumně koordinovat tak, aby veřejnosti nevadily. Když se uklidí brzy ráno, klidně i fukarem, pak případně zvířený prach už kolem desáté, kdy začnou chodit maminky s dětmi, nemůže nikomu vadit. „A znovu opakuji: Brno patří skutečně k nejprašnějším městům v republice, právě teď v suchém létě je to patrné. Za mnohem účinnější prostředek v boji s prachem ale považuji kropení,“ doplnil Kasala.

Firmy zajišťující úklid v ulicích historického jádra je ani nepoužívají. „Naši lidé je ve výbavě nemají, takže pro nás jejich zákaz nic nového nepřináší,“ sdělil například Marcel Benda z firmy AVE CZ. Na údržbu tramvajových výhybek se zase nevztahuje, protože smetí z nich fukary neuklízí.

Problém mohou mít lidé, kteří si koupili fukary na úklid chodníků u domů. To vyhláška zakazuje, stejně jako například úklid „odsunem“ smetí k sousedovi.

***

CO TAKÉ ZAKAZUJE NOVÁ „PROTIPRACHOVÁ“ VYHLÁŠKA

Vyhláška o čistotě nese v Brně řadu zákazů směřujících proti různým formám prachu. Pod pokutou zakazuje například: * odhazovat odpadky na veřejných prostranstvích; mezi ně dokument řadí dokonce i krmení pro zvířata * na veřejná prostranství vypouštět chemikálie, včetně provozních kapalin z aut či chemikálií použitých na jejich čištění * znečišťovat veřejná prostranství výkaly a výměšky vlastními, ale také od domácích zvířat (jejich exkrementy je chovatel povinen neprodleně odstranit) * při čištění ulic a veřejných prostranství smějí firmy používat jen technologie, které nezvýší prašnost, pokud je použijí, musejí následky snížit například kropením * při úklidu je zakázáno odpad a nečistoty shrnovat a smetat na jiné plochy, ale také například do kanálů, suterénních prostor, pod auta a dalších prostor, kde budou uklizené jen „opticky“ Porušení povinností uložených vyhláškou může přinést sankce: u obyvatel pokutu až třicet tisíc korun, u podnikatelů pak až 200 tisíc korun. Veřejná prostranství přitom nejsou jen plochy, které patří radnici či státu, ale i další obecně dostupné veřejné plochy patřící soukromníkům či firmám – tedy chodníky, ulice, náměstí, parky, podchody, nadchody či třeba tržiště.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás