Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fuksa chce čtyři miliony, kvůli stíhání za trafiky má špatnou náladu a nespí

Obvodní soud pro Prahu 2 se bude zabývat žalobou exposlance Ivana Fuksy, který... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obvodní soud pro Prahu 2 se bude zabývat žalobou exposlance Ivana Fuksy, který... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 2 vyslechl svědky kvůli žalobě exposlance ODS Ivana Fuksy, který žádá čtyřmilionové odškodné za trestní stíhání v kauze údajných „trafik“. Psychiatr a právník popisovali jeho problémy spojené z měsíčním pobytem ve vazbě, hovořila také Fuksova manželka. Fuksa si například psychiatrovi stěžoval, že má špatnou náladu a vrací se mu zlé vzpomínky.

Fuksa jedná o smíru s ministerstvem spravedlnosti, zatím bez výsledku. Stejně s úřadem vyjednává exposlanec Marek Šnajdr. Odškodnění žádá i jejich někdejší kolega ze Sněmovny Petr Tluchoř.

Před soudem vypovídal primář psychiatrického oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze Vlastimil Tichý, ke kterému Fuksa začal docházet od listopadu 2013. Exposlanec podle něj trpí stresovou poruchou. Stěžoval si například na pokleslou náladu, napětí, nespavost a bolesti hlavy. 

ČTĚTE TAKÉ:

Vracely se mu prý vzpomínky na zásah z poloviny června 2013, při kterém byl zadržen policií, a pak měsíc strávil ve vazbě v Ostravě. Postupně se jeho stav prý zlepšil. Připomínáním případu se ale podle odborníka může situace opět zhoršit, stejně jako pokud se mu nedostane zadostiučinění.

Sledovaný Fuksa

„Také musel být před tím (trestním stíháním) sledován a odposloucháván a neustále měl pocit, že by mohl být opět sledován,“ řekl lékař. Fuksa prý měl výčitky vůči rodině, aby se na ni okolí nedívalo s opovržením. „Obával se budoucnosti co se týče povolání, že na něj bude pohlíženo jako nedůvěryhodnou osobu,“ dodal Tichý.

Žalobci trojici exposlanců obvinili v jedné z kauz někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové. Zákonodárci si údajně nechali slíbit „trafiky“ v podobě lukrativních postů ve státní firmě výměnou za to, že se vzdají mandátu, čímž nepodpoří tzv. stabilizační balíček vlády. Advokátní koncipient z kanceláře Fuksova advokáta Tomáše Gřivny Michal Sýkora, který případ zpracovával, soudu řekl, že Fuksa trestnímu stíhání od začátku nerozuměl. 

„Vzdát se mandátu bylo pro něj čestné řešení, než aby hlasoval pro stabilizační balíček, proti kterému brojil,“ uvedl. Snažil se prý Fuksovi vysvětlit, že post, který později exposlanec přijal, je žalobci považován za určitou formu úplatku. „Jedná se o novátorskou konstrukci, která doposud v judikatuře nebyla řešena,“ uvedl.

Byl smutný a hubený

Při návštěvách ve vazbě Fuksa prý působil sklesle a hubnul. „Říkal, že tam vysloveně trpí tím, že má velmi omezený pohyb, protože byl zvyklý celý život každý den sportovat, běhal maratony a podobně. Postupem doby jsem vnímal, že se psychický stav zhoršuje,“ dodal právník.

Sýkora také komentoval zabavení 16 diářů ve Fuksově bytě při domovní prohlídce. „Divili jsme se, proč policie žádá diáře do roku 1989,“ uvedl. Fuksova manželka Jolana, která soudu popsala okolnosti zatčení a vazby, řekla, že v diářích si podle ní manžel zaznamenával osobní události týkající se rodiny, jako byly výlety a svoje pocity.

Nejvyšší soud v kauze později dospěl k závěru, že exposlanci jsou kvůli poslanecké indemnitě vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, a nelze je trestně stíhat.

Fuksa, Šnajdr a Tluchoř nyní vyjednávají o smíru s ministerstvem spravedlnosti. V případu údajných trafik jsou obviněni expremiér Petr Nečas (ODS), jeho manželka Jana Nečasová (dříve Nagyová) a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Kauzy kolem Nagyové vedly k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu
O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu

Trvale zhubnout není snadné, to víme asi všichni. Kromě změny jídelníčku a pohybu je potřeba postarat se i o zpevnění pokožky. K tomu slouží celá...