Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fukušima je krok od katastrofy

Česko

Japonská tragédie - už čtyři reaktory fukušimské elektrárny mají potíže, tři se zřejmě teplem taví

Drama kolem obří jaderné elektrárny Fukušima se stupňuje. Včera vybuchla budova dalšího reaktoru, ochlazování se nedaří, jeden, ale možná tři reaktory s jaderným palivem se taví.

TOKIO/PRAHA Stovky lidí snažících se zachránit japonskou elektrárnu Fukušima 1 zatím svůj boj prohrávají. Obří vlna tsunami, která se v pátek přelila přes ochrannou zeď, zničila totiž čerpadla ochlazující reaktory, jeden ze základních bezpečnostních prvků elektrárny. Dobíhající jaderná reakce v reaktorech je rozpaluje na vysoké teploty a pokusy ochladit je mořskou vodou vedly už k dvěma výbuchům uvolněného vodíku.

Tyče v reaktorech se taví Po sobotním, dramaticky vypadajícím výbuchu budovy kolem prvního reaktoru byla včera dalším výbuchem poškozena i budova třetího bloku. Na rozdíl od první exploze, při níž nebyl nikdo zraněn, bylo při včerejším výbuchu zraněno jedenáct lidí, z toho jeden pracovník elektrárny vážně.

S ohledem na vysoké teploty v reaktorech, jejichž kovový obal nebyl ani v jednom případě narušen, odborníci předpokládají, že v nich proběhlo tavení palivových tyčí a samotného reaktoru. „Přestože to nemůžeme přímo ověřit, velmi pravděpodobně se to děje,“ přiznal i mluvčí japonské vlády.

To by i v případě, že by se podařilo nakonec situaci zvládnout a nenastalo by protavení reaktorů a větší únik radiace, znamenalo, že nejméně tato část elektrárny je zničena. Už samo ochlazování mořskou vodou je odborníky pokládáno za poslední zoufalý krok, který zařízení ničí.

Aby toho nebylo málo, problémy s chlazením ohlásila elektrárna i u čtvrtého reaktoru, který se však zatím netaví. Nebezpečí zničení ochranné nádoby bylo včera největší u druhého reaktoru, který se nedařilo dostat do stabilizované polohy. „Katastrofa černobylského typu nehrozí,“ uvedl přesto včera zástupce vlády, ministr pro národní strategii Koičiró Genba. Podle odborníků by však případné protavení ochranných obalů reaktorů znamenalo takovou míru radiace, jež by učinila neobyvatelným okruh dvaceti kilometrů kolem elektrárny. Také úřad japonského premiéra se včera snažil uklidnit veřejnost prohlášením, že výbuch na třetím bloku se očekával a že velín reaktoru nebyl explozí zasažen. „Postup prací na ochlazování reaktorů dává naději, že by se situace mohla stabilizovat,“ uvedl včera mluvčí tokijské vlády.

Z okruhu dvaceti kilometrů kolem elektrárny už bylo mezitím evakuováno téměř dvě stě tisíc Japonců. I lidé, kterým bylo v bezpečnější druhé zóně umožněno zatím zůstat, nemají vycházet ze svých domů, pokud to není nutné.

Podobné problémy s chlazením mají díky poruše čerpadel i jiné japonské atomové elektrárny zasažené zemětřesením a vlnou tsunami -elektrárna Fukušima 2 a Tokai. U nich se však situace postupně stabilizovala. Pracovníci elektráren i lidé v jejich okolí jsou pod stálou kontrolou zdravotníků a radiací bylo převážně v lehké míře zasaženo zatím pouze 22 lidí.

Radiace zasáhla Američany Radiací bylo nicméně zasaženo i sedmnáct letců z americké letadlové lodi USS Ronald Reagan, kteří vrtulníky převáželi humanitární pomoc na pobřeží.

Během letu se dostali do radioaktivního mraku, který se vytvořil po výbuchu bloku fukušimské elektrárny. I když šlo o malou míru radiace, letadlová loď nabrala kurz směrem od Japonska.

***

1 Reaktor

2 Palivové články

3 Regulační tyče

4 Čerpadla

5 Pohon regulačních tyčí

6 Parní potrubí k turbíně

7 Napájení vodou

8 Mořská voda pro chlazení

9 Blokace topení

10 Napájecí čerpadlo

11 Chlazení vodního čerpadla

12 Betonové stínění

V jaderné elektrárně Fukušima 1 se nedaří ochladit tři ze čtyř odstavených reaktorů. Hrozí jejich roztavení a únik radiace.

Varný reaktor BWR je druhý nejrozšířenější typ jaderného reaktoru. Palivem je mírně obohacený uran ve formě válečků oxidu uraničitého uspořádaných do palivových tyčí. Voda se ohřívá v tlakové nádobě a v horní část reaktoru se hromadí pára. Pára zbavená vlhkosti se žene se přímo k turbíně.

Reaktor 1: Taví se. Po sobotní explozi vodíku se část budovy reaktorovny zřítila

Reaktor 2: nedaří se ho chladit, může být částečně roztaven

Reaktor 3: nedaří se chladit, může být částečně roztaven, výbuch poškodil budovu

Reaktor 4: porouchané chlazení, ale reaktor se ještě netaví

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....