Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fungoval v Liberci systém Rath? V dotačním podvodu figurují stranické konexe

Člena předsednictva ČSSD Robert Dušek považuje konání policie za nedorozumění. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člena předsednictva ČSSD Robert Dušek považuje konání policie za nedorozumění. | foto: ČTK

PRAHA Zdá se, že systém úplatků podobný tomu z kauzy Rath fungoval i na severu Čech. Po nějaký čas zřejmě vynášel peníze i tamní „železné ruce“ ČSSD Robertu Duškovi. Bývalého europoslance protikorupční policie viní z korupce v případu výstavby luxusního relaxačního centra.

Bývalý europoslanec za ČSSD Robert Dušek čelí obvinění z korupce. Vlivná figura liberecké sociální demokracie se tak zařadila po bok dalších deseti lidí, které policie vyšetřuje v souvislosti s podvodem při čerpání dotací na výstavbu luxusních lázní Dům pohody v Chrastavě na Liberecku (více čtěte ZDE).

  • „Dozvěděl jsem se to před pár dny. Cítím se být nevinen. Považuji to za neopodstatněné. Budu se bránit tím, že jim řeknu, co o tom vím,“ potvrdil pro Centrum nezávislé investigace sám Sepp. Redakce serveru Lidovk.cz se ho snažila několikrát kontaktovat, Sepp ale nereagoval.

„Zjistili jsme, že nová obvinění se týkají hlavního bosse ČSSD pana (Roberta) Duška a (Martina) Seppa. Ten nám to také potvrdil. Týká se to zejména projektu na výstavbu relaxačního centra v Chrastavě, který byl podpořen z Evropské unie,“ uvedl pro server Lidovky.cz aktivista Jaroslav Tauchman, který stojí za libereckou neziskovou organizací Krajské protikorupční pracoviště a spolupracuje i s Centrem nezávislé investigace.

Policie se o lázně v Chrastavě zajímala déle než rok. Od počátku kauzy stíhala sedm lidí, v červnu k nim připojila ještě čtyři další jména včetně Duška. „Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě. Jedná se o korupci,“ uvedl krátce dozorující státní zástupce Radim Kadlček. „Osoby, které byly stíhány už od počátku, byly obviněny pro neoprávněné čerpání evropských dotací. Je tedy nasnadě, že spolu trestná činnost souvisí,“ dodal s tím, že škoda přesahuje 200 milionů korun.

Stranický nadřízený

Martin Sepp

  • Bývalý zastupitel Libereckého kraje a města Liberce. Členem zastupitelstva byl osm let, a to od roku 2006. V letech 2008 až 2012 seděl v zastupitelstvu Libereckého kraje, byl také náměstkem pro dopravu.

Robert Dušek

  • Do ČSSD vstoupil v roce 1996. V letech 2002 až 2006 působil jako zastupitel města Liberec a poté usedl do Poslanecké sněmovny. O tři roky později se stal poslancem Evropského parlamentu, kde působil do loňského roku. Dušek byl také dlouholetým předsedou sociálních demokratů v Libereckém kraji. Poté, co se provalilo jeho obvinění, odešel z předsednictva.

Přitom další nově obviněný, bývalý krajský radní pro dopravu za ČSSD Martin Sepp, patří mezi důležité figury liberecké politiky. „Pan Sepp byl členem ROP Severovýchod, přes který šly dotace na projekt v Chrastavě. Svým hlasem mohl ovlivňovat, zda budou vyplacené, či nikoli. A pan Dušek byl jeho stranický nadřízený,“ přiblížil severočeské politikaření Tauchman. Podle něj Dušek byl a stále je silnou postavou severočeské ČSSD, kterou prý vedl „železnou rukou“.

Pro dokreslení příběhu je ale třeba představit ještě dalšího z obviněných, a to podnikatele Jana Imlaufa, bývalého vlastníka lázní v Chrastavě. „Pan Imlauch je už od 90. let svázán s ČSSD, byl i jejich sponzor. Jeho dlouholetý partner ve firmě Imstav Ivo Palouš působil za starosty (Jiřího) Kittnera jako náměstek primátora,“ vysvětlil Tauchman.

A právě Imlaufovi přiklepl ROP Severovýchod v roce 2008, kdy ve městě vládli oranžoví sociální demokraté, dotaci na Dům pohody. V třítisícovém městě měl vzniknout projekt za více než 200 milionů. Lázně se otevřely v prosinci roku 2012, kdy skončila první fáze výstavby za zhruba 100 milionů. Dokonči areál se ale nepodařilo, firma se totiž v listopadu 2013 dostala do insolvence, kam ji poslal sám Imlauf.

Případ ze severu Čech tak nápadně připomíná úplatkářský systém v případu Davida Ratha. Ten spolu s Petrem Kottem, Kateřinou Pancovou a Lucií Novanskou vytvořili mechanismus, když za úplatu od podnikatelů ovlivňovali veřejné zakázky. Uchazeče vybrali dopředu, oslovili ho s danou zakázkou s tím, že ostatní firmy dělaly jen křoví. A nakonec přišel exhejtman Rath, který na úřadu Středočeského kraje zajistil, aby vše klaplo.

Tandem Dušek – Sepp

  • Dvojice Robert Dušek a Martin Sepp přitom nejsou v hledáčku policie poprvé. 
  • Když se Sepp ještě coby náměstek pro dopravu řítil po silnici více než stokilometrovou rychlostí, zajistil pro něj Dušek výmaz dopravního přestupku. 
  • Dušek telefonicky zaúkoloval Miroslava Dvořáka, tehdejšího libereckého policejního ředitele, aby se o celou věc postaral.

Podobná kauza s uplacenými evropskými dotacemi se nedávno provalila také na úředníky ROP Střední Morava. Jak už dříve informoval server Lidovky.cz, i tam poskytovali úředníci dotačního úřadu podnikatelům za úplatu nadstandardní služby (více čtěte ZDE).

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...