6. března 2015 9:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Funkční armádní materiál do šrotu? Policie popsala zločinný gang

Tank T-72 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tank T-72 | foto: MAFRA

Manažeři firem kolem ministerstva obrany způsobili odprodejem armádního majetku pod cenou českému státu škodu až sto milionů korun. Obchody s nepotřebnou vojenskou technikou soukromým firmám měli důkladně propracované, důmyslný systém budovali čtyři roky. Podle MF DNES z provozu vyřazovali i zcela funkční techniku.

Hierarchicky strukturovaná skupina, ve které „jednotlivé osoby mají své úkoly a postavení a jsou konkrétně úkolováni“ a jejímž cílem je „odčerpávání movitého i nemovitého majetku ministerstva obrany“. Takto je čtveřice manažerů popsána v obvinění policie, o kterém v pátek informoval deník..

Obchody s armádní technikou probíhaly takřka „profesionálně“. Podle detektivů byl bývalý ředitel státního podniku VOP Adolf Veřmiřovský v kontaktu s brigádním generálem Vladimírem Halenkou ze sekce logistiky ministerstva obrany. Halenka ve spolupráci s Veřmiřovským určoval, jakou techniku vojáci vyřadí. O prodeji majetku firmě VOP rozhodovala a následně ho schvalovala komise Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem. Tuto agenturu vedl další obviněný Josef Lachman.

V obvinění je uvedeno, že vedoucí komise „nedokázal říci, jakým způsobem byla stanovena cena vojenské techniky a náhradních dílů (...) a kdo tuto cenu stanovil“. Členové komise brali souhlas s prodejem jako formalitu. V předmětu smlouvy stojí, že prodávané zboží „je opotřebené, různého stáří, kvality, některé neúplné i nefunkční“. Detektivové přitom popsali, že materiál uvedený ve smlouvě byl naopak skladován jako plně využitelný.

Opravárenský podnik VOP.CZ materiál ministerstva obrany následně přeprodal soukromým firmám. Podle obvinění buď na Slovensko do firmy VOP Trenčín, nebo tuzemské zbrojařské společnosti Excalibur Army.

Klíčovou roli v obchodech hrál podle policie Vladimír Halenka, který měl na přání Veřmiřovského vyřazovat i zcela funkční techniku. „Ačkoli se jednalo o náhradní díly, které vzhledem k jejich uskladnění v areálech armády ČR byly v bezvadném a okamžitě využitelném stavu pro armádu, s čímž byl generál Houska srozuměn, požadovaný materiál přesto účelově označil jako nepotřebný a v nízké kvalitě,“ popisuje obvinění MF Dnes.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz