Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

G20 zůstane věrná tržní ekonomice

Česko

WASHINGTON/BRUSEL Brettonwoodský systém II ani nový kapitalismus se nekonají.

Lídři dvaceti světových ekonomik na vrcholné víkendové schůzce ve Washingtonu potvrdili svoji víru v současný finanční systém a shodli se jen na jeho vylepšení na mnoha frontách.

Z jednodenního summitu takzvané skupiny G20 (osm nejvyspělejších zemí světa, EU jako blok plus jedenáct velkých hráčů typu Austrálie, Číny, Indie, Brazílie atd.) vyplynulo, že principy tržní ekonomiky jsou stále dobré. Tváří v tvář finanční krizi se ale musí zpřísnit dohled nad klíčovými institucemi a posílit výměna informací napříč kontinenty. G20 nepřinesla seznam konkrétních kroků. Ty mají až nyní vypracovat ministři financí jednotlivých států, a to do dubna 2009, kdy proběhne další světová schůzka k ekonomice, pravděpodobně v Londýně za předsednictví Britů.

Pokračování na straně 13

Dokončení ze strany 1

Řídit se mají základním pětibodovým plánem, který vzešel z Washingtonu. Zaprvé: navrhnout reformu Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, aby byly napříště schopné varovat či přímo zabránit finanční krizi.

Zadruhé, posílit dohled nad bankovním trhem a přimět firmy, aby zveřejňovaly skutečný stav ve svých peněženkách.

Zatřetí zajistit, aby finanční pobídky motivovaly k dlouhodobějším investicím, a ne rizikovým. Do konce roku mají také ministři financí sepsat seznam institucí, jejichž pád by mohl vážně ohrozit stabilitu na finančním trhu, a také do konce roku se mají státy v G20 pokusit oživit zmrazené dauháské kolo o liberalizaci světového obchodu.

Mnozí analytici označili výsledek schůzky za slabý, její hostitel George W. Bush se tomu ale bránil. „Pokud shromáždíte dvacet zemí ze šesti kontinentů, není možné dosáhnout víc než obecné shody. A to se podařilo,“ řekl odcházející americký prezident. Stejný názor sdílí také Vondrův náměstek Marek Mora, který Česko zastupoval jako součást francouzské delegace. „Odmítla se myšlenka na přeměnu současného systému směrem k většímu protekcionismu a regulaci, což je klíčový závěr obecně i z hlediska České republiky,“ sdělil LN Mora.

***

Skupina G20 Státy skupiny G20, v nichž žijí dvě třetiny obyvatel Země, představují 90 procent světového hrubého domácího produktu. Jejími členy jsou Argentina, Austrálie, Brazílie, Británie, Čína, Francie, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, Jižní Afrika, Jižní Korea, Kanada, Mexiko, Německo, Rusko, Saúdská Arábie, Turecko, USA a EU.

Autor: