Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gajdůšková ČSSD vadila, lídrem pro eurovolby bude Keller

Česko

  9:43aktualizováno  10:12
PRAHA - Sociální problematika, školství a vzdělanost. Témata, s nimiž povede ČSSD za čtyři měsíce do voleb do Evropského parlamentu sociolog a filozof Jan Keller. Rozhodlo o tom páteční grémium strany.

Jan Keller foto: Reprofoto

"Je to uznávaná a zajímavá osobnost s levicovými názory, která se v Evropském parlamentu v žádném případě neztratí a bude výrazně a dobře reprezentovat naši zemi," řekl Sobotka.

Sám Keller by se kandidatuře nebránil. S vedením ČSSD je v kontaktu dlouhodobě, pro stranu spolupořádal přednášky a zároveň je členem levicového think tanku CESTA (Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii), který sdružuje nestraníky naladěné na sociálnědemokratickou notu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Já bych takovou nabídku přijal, nenechal bych se dlouho přesvědčovat," potvrdil Lidovým novinám Keller.

Jasno už má také v tom, čemu by se v případě svého zvolení do Evropského parlamentu věnoval: "Dlouhodobě se zaměřuji v evropském kontextu na dvě témata. Jedno je budoucnost sociálního státu v podmínkách sjednocované Evropy. A ještě více než sociální problematika, protože jsem celý život pracoval ve školství, by mě zajímala problematika školská."

Poté, co se senátor Jiří Dienstbier rozhodl přijmout nominaci do vlády, přišla strana o přirozeného lídra kandidátky. Spekulovalo se o 1. místopředsedkyni Senátu Aleně Gajdůškové, ale ta řadě straníků vadí. Pro voliče není dost atraktivní. Jak zároveň připustila v rozhovoru pro server Lidovky.cz, neovládá cizí jazyky (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Kdo je Jan Keller?

Keller byl v minulosti třikrát stipendistou francouzské vlády a má za sebou studijní pobyty na univerzitách v Bordeaux, v Aix-en-Provence a na Sorbonně v Paříži. Kromě francouzštiny se domluví anglicky, italsky a německy.

Možná i proto se Sobotka rozhodl právě pro sociologa, který byl v minulosti členem KSČ a loni získal od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání. "Jsem přesvědčen, že bychom voleb měli využít k tomu, abychom i u nás konečně otevřeli debatu, jakou Evropu vlastně chceme. Kdo jiný by měl vést kandidátku sociální demokracie než filozof a sociolog, který na toto téma píše, diskutuje a publikuje i v zahraničí," uzavírá Sobotka.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat