Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Galaxiemi „tečou“ řeky hvězd

Česko

Astronomové odhalili tajemství formování spirálních galaxií

PASADENA, USA Díky snímkům z nejcitlivějších astronomických přístrojů a matematické analýze mezinárodní vědecký tým odhalil, jak vzniká podoba galaxií. Důležitou roli hrají „řeky“ hvězd.

Hvězdy se obvykle rodí z oblaků mezihvězdné hmoty ve velkých skupinách. Při pohledu na disk na libovolné spirální galaxie podobné naší Mléčné dráze je však zřejmé, že hvězdy jsou poměrně rovnoměrně rozloženy. Jak k tomu došlo?

Astronomové vypozorovali, že původní shluky hvězd mizí u galaxií starých několik set milionů let. Mechanismů vysvětlujících poměrně rychlé „rozprchnutí“ hvězd se nabízelo víc. Může jít například o následek vnitřní dynamiky hvězdného „chuchvalce“, z něhož gravitace vypudí jednu hvězdu po druhé. Další shluky mohou zmizet i následkem vzájemné srážky.

Pro nalezení správné odpovědi bylo nejprve nutné odlišit mladé hvězdy od populace starších stálic. K tomu posloužily fotografie z vesmírného teleskopu Spitzer, který poskytuje nejlepší infračervené snímky.

„Mezihvězdný prach blokuje šíření okem viditelného světla velmi efektivně,“ říká Robert Gehrz z University of Minnesota. „Infračervené záření má delší vlnovou délku, takže dokáže projít kolem částeček prachu, které nám blokují výhled.“ Mladé hvězdy tak vidíme jasněji. Starších hvězd je víc, a tak mladou generaci přesvítí. To platí i pro infračervené snímky.

Nyní přišel ke slovu další člen týmu, mexický matematik Ivanio Puerari z Instituto Nacional de Astrofisica, Optica y Electronica. Metodou, kterou vyvinul slavný matematik přelomu 18. a 19. století Jean Baptiste Fourier, „odfiltroval“ Puerari nezajímavé pozadí starších hvězd, následkem čehož vynikla místa, kde se rodí hvězdy. „Ta přitom na Spitzerových snímcích nejsou pro lidské oko patrná,“ říká Puerari.

„Ve všech galaxiích, které jsme studovali, jsme našli ohromná množství „proudů“, jimiž putují mladé hvězdy,“ říká David Block z University of Witwatersrand. Tyto proudy představují chybějící článek, který jsme potřebovali k porozumění mechanismu, díky němuž galaxie získaly podobu, jakou pozorujeme,“ vysvětluje jihoafrický vědec.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!