Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Galerie Art Wall hledá nové projekty

Česko

PRAHA Galerie na zdi (Art Wall), která v Praze několik let prezentuje umění ve veřejném prostoru, vyhlásila konkurz na nové umělecké projekty. Věří zároveň, že uzavře novou smlouvu s magistrátem o pronájmu ploch pod Letenskými sady. Loni v létě totiž dostala výpověď. Nové projekty by měly podle Centra pro současné umění, které galerii Art Wall provozuje, mít opět motto Vox populi.

„Máme signály z magistrátu, že na základě referencí, které o našem výstavním programu získal, by neměl být problém požádat znovu o pronájem,“ řekl ředitel centra Ludvík Hlaváček.

Parodie na kampaň magistrátu „Žádnou oficiální zprávu o případném jednání nemáme,“ řekl Luděk Schreib z tiskového oddělení magistrátu. Šéfa odboru kultury a památkové péče Jana Kněžínka, který by o tom mohl vědět více, se ale nepodařilo zastihnout, je na dovolené. Prostory na zdi se proměnily v galerii pod širým nebem v roce 2005. Galerie prezentovala společensky kritické projekty, ten poslední parodoval kampaň magistrátu na podporu uspořádání letních olympijských her v Česku. Jmenoval se Kolektivní identita a podle pořadatelů stojí za tím, proč Praha smlouvu s centrem vypověděla. Výstavu připravila skupina Guma Guar.

Po výstavě Gumy Guar se měla na zdi pod Letnou konat výstava skupiny Rafani. Koncem května však magistrát Rafanům sdělil, že Guma Guar „porušila práva společnosti Praha olympijská“, k jejímž zakladatelům patří i město. Město proto odstoupilo od smlouvy s Rafany o zápůjčce výstavních prostor.

Autor: