23. září 2011 21:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Galerie 'ukryla' obrazy v Belgii. Kvůli Diag Human

Veletržní palác - Národní galerie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veletržní palác - Národní galerie | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA Národní galerie (NG) před třemi měsíci nestáhla ze zahraničí všechny díla, kterým hrozilo zabavení kvůli kauze Diag Human.

Dvanáct děl malíře Roelandta Saveryho v celkové hodnotě sto milionů korun bylo přivezeno z Belgie až dnes. Informovala o tom televize Nova. Vedení NG připustilo, že záměrně nemluvilo pravdu, aby vzbudilo dojem, že v zahraničí už žádné exponáty nejsou.

ČTĚTE TAKÉ:

"Národní galerie a dokonce i já osobně jsme skutečně uváděli, že všechny obrazy už jsou zpátky, protože jsme nechtěli na tento případ upozorňovat," řekl televizi ředitel sbírky starého umění NG Vít Vlnas. Podle vedení NG jsou nyní v Praze už všechna dříve zapůjčená díla. Šest obrazů a šest grafik vlámského malíře Saveryho, který působil na dvoře císaře Rudolfa II., chtěla Národní galerie stejně jako ostatní obrazy ze zahraničí stáhnout poté, co byla ve Vídni kvůli kauze Diag Human zadržena vzácná díla českých autorů. Belgičané ale českou stranu požádali, aby na jejich výstavě obrazy nechala.

"Ta výstava by tím byla výrazně narušena, v podstatě by asi skončila, nebo by tam po našich obrazech zůstala prázdná místa," uvedla kurátorka NG Olga Kotková.

Bezpečná Belgie

Belgické velvyslanectví ujistilo české ministerstvo kultury, že zapůjčená díla budou v bezpečí. "Podle belgické legislativy nemůžou být zabavena umělecká díla vlastněná jinými státy, jestliže jsou dočasně vystavována na území Belgie," napsalo velvyslanectví.

Kauze Diag Human

Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic, z obchodu však sešlo a vláda musela po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun. Diag Human se s Českem soudí o další miliardy korun za údajně ušlý zisk.

Rakouská justice letos nároky firmy uznala a v květnu zabavila Česku obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a plastiku Otto Gutfreunda, které byly zapůjčeny na výstavu ve Vídni. Ministerstvo kultury v reakci na to a hrozbu další možných exekucí pak zakázalo půjčovat umělecká díla do zahraničí. Rakouské soudy později své rozhodnutí přehodnotily a rozhodly o vrácení děl do Česka.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz