Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Galerista Sklenář stěhuje kvůli výbuchu stovky obrazů za miliony

Česko

  17:38
Stovky originálních uměleckých děl stěhuje přední galerista Zdeněk Sklenář ze své galerie, která sídlí v domě na pražském Smetanově nábřeží, kde v pondělí explodoval plyn.

Výbuch plynu poničil i obrazy v Galerii Zdeněk Sklenář na Smetanově nábřeží. foto: ČTK

 Sklenář musí v poškozené galerii dočasně ukončit výstavní program, obchodní činnost ale neukončí. Bude pokračovat dál formou výstav na jiných místech Prahy a v cizině. Ve sbírce má například díla od Antonína Slavíčka, Františka Kupky, Toyen či Jana Zrzavého a dalších. V těsném sousedství galerie bylo epicentrum výbuchu, proto byla tlakovou vlnou vážně poškozena. "Výši škod si netroufnu sdělit, jsou značné.

Přemisťuji celou galerii. V zásadě jde o to, že došlo k tragickému neštěstí, které mělo za následek desítky zraněných, to je na prvním místě. To, že došlo k likvidaci firem a moje je jedna z nich, to je samozřejmě pro mne citelný zásah, který znamená v této podobě dočasné přerušení výstavního programu," uvedl Sklenář.

Galerie Zdeněk Sklenář

Galerie Zdeněk Sklenář vznikla v polovině 90. let, systematicky se věnuje prezentaci českého umění v Česku i v zahraničí. Vystavuje autory od konce 19. století po současnou mladou generaci.

Z domu Sklenář stěhuje i umělecký depozitář. Zaměstnanci galerie se ve výstavních prostorách kvůli bezpečnosti pohybují s ochrannými přilbami, vysklená okna jsou zabedněna. Která díla konkrétně byla poškozena, nechtěl uvést. Řekl, že při výbuchu byli zraněni tři zaměstnanci galerie.

Sklenář podotkl, že galerie dočasně omezí program na Smetanově nábřeží, v obchodní činnosti ale bude dál pokračovat. Galerie například pořádá v Jízdárně Pražského hradu hojně navštěvovanou, rozsáhlou retrospektivu Karla Malicha, která bude ukončena 8. května, další výstavy má Sklenář po Evropě, Spojených státech a Číně.

ČTĚTE TAKÉ

Dům, který v pondělí zdevastoval výbuch, stále hlídají policisté, nejbližší okolí zůstává pro dopravu uzavřeno. Na místě pracují plynaři, kteří by odpoledne chtěli do okolních domů obnovit dodávky plynu. Exploze domu v Divadelní ulici zranila čtyři desítky lidí a poškodila okolní domy. Škody se odhadují na desítky milionů korun. Příčinu neštěstí vyšetřují policisté, pravděpodobně je způsobil unikající plyn.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat