BRNO Znovuvzkříšení brněnské gotické královské kaple nebylo ještě nikdy tak blízko. Sto let rozebraný unikát by se mohl stát součástí garážového domu v proluce vedle Nové radnice.
Architekti řeší, jak skvost z let 1297 až 1908 do budovy zakomponovat. „Hledáme možnosti, stále jsme ve variantách,“ podotýká architekt Petr Hrůša, jehož Atelier Brno podklady připravuje. Základní myšlenku mají: kaple by měla stát v horní části stavby a navazovat na střechu pokrytou trávníkem. A současně ji jako společenský prostor provázat s radnicí. „Hledáme teď vhodnou výšku i kompozici domu,“ dodává Hrůša.
„Zatím je vše ve fázi studie, teprve se ukáže, zda se pro kapli na střeše podaří získat potřebná povolení,“ podotkl náměstek primátora Ladislav Macek. Už se totiž ozvaly i hlasy proti, vadilo jim, že budova s kaplí by mohla být vyšší než hotel International. „Odbor památkové péče má ale zájem najít případně i jinou lokalitu, takže není jednoznačné, že kaple bude v rámci parkovacího domu, nebo ne,“ doplnil. Stavba parkovacího domu by měla začít v létě, hotov má být příští rok.
Historička Dagmar Koudelková, která se kaplí opakovaně zabývala, jednání vítá. „Je dobře, že debata začíná. Kaple měla hroznou smůlu, přitom je to unikát, jakým nám tehdy záviděli i ve Vídni,“ připomněla. Za vzkříšení kaple, které slíbili brněnští radní v roce 1908, bojovaly generace brněnských odborníků. Jejich nestor Miloš Stehlík opakuje, jak je významná pro město, historik umění Karel Severin vyzdvihuje, že se většina kamenných prvků skutečně celá ta léta zachovala a architekt Mojmír Kyselka již několikrát se svými žáky navrhoval vhodná umístění.
Podstatné je, jak zajistit v parkovacím domě dostatek parkovacích míst. „Po květnové ministeriádě začne podrobnější geologický průzkum. Ten ovlivní podobu domu,“ upřesnil architekt Hrůša. Původně navrhoval návrat kaple na nároží dnešní Veselé ulice a Dominikánského náměstí, kde původně stála. Navázala by na nynější Kavárnu Vladimíra Menšíka a mírně by vystoupila do náměstí. To ale radní neodkývli.
Kapli, doloženou poprvé v roce 1297, při jejím rozebírání záviděli Brnu i císařští odborníci z Vídně. Informace si vyžádal také následník trůnu Ferdinand d’Este. Nyní zbytky leží na několika místech: Nejzajímavější kamenné detaily zdobí stěny Křížové chodby Nové radnice, zbytek „odpočívá“ v krytu pod Petrovem. A původní fresky, sňaté ze zdi, spravuje Muzeum města Brna. Architekty kaple láká hlavně kvůli unikátnímu interiéru zaklenutému na středový sloup. Zvenčí byla po většinu existence součástí jiných staveb, a tak ji lze znovu zakombinovat do interiérů. To by podle ředitele brněnských památkářů Petra Kroupy nevadilo ani jim.
Památka, která přežila svou smrt Královská kaple doložená poprvé roku 1297 je zřejmě v ČR jedinou podobnou stavbou, rozebranou se slibem opětovného sestavení. Zboření radní zdůvodnili přestavbou Dominikánského náměstí, při níž bořili kasárna a domy na místě dnešního paláce Jalta. Ale 29. 4. a 24. 6. 1908 se pod tlakem veřejnosti a odborníků usnesli na jejím šetrném rozebrání: „Aby svého času mohla se u některého městského ústavu stejná kaple postaviti, kde by se použilo všech zachovalých součástek.“
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno