Gay a Defarová jsou atlety světa

MONTE CARLO Americký sprinter Tyson Gay a etiopská vytrvalkyně Meseret Defarová získali ocenění pro nejlepší atlety světa za rok 2007.

Prestižní trofej spojenou s finanční odměnou 100 000 dolarů si Gay vysloužil za zisk tří zlatých medailí na MS v Ósace, Defarová v Japonsku vyhrála závod na 5000 metrů a v sezoně na této trati ještě překonala světový rekord. Nejlepší atleti byli oceněni na včerejším galavečeru IAAF v Monte Carlu.

Pětadvacetiletý Gay dostal přednost před dvěma světovými rekordmany – čínským překážkářem Liou Siangem a fenomenálním vytrvalcem Hailem Gebrselassiem, který je od konce září držitelem historicky nejlepšího času na maratonské trati. S Defarovou, jež v uplynulé sezoně neprohrála ani jeden závod v hale či pod otevřeným nebem, byly v užší nominaci sedmibojařka Carolina Klüftová ze Švédska a chorvatská výškařka Blanka Vlašičová. „Tuto cenu věnuji všem ženám v Etiopii, mají těžký osud, musejí překonat mnohá utrpení v každodenním těžkém životě,“ uvedla Defarová, jež v pondělí oslavila 24. narozeniny. V Monaku převzala ocenění jako první Etiopanka v historii ankety, hlasování už ale v minulosti vyhráli i její krajané Gebreselassie a dvakrát Kenenisa Bekele.

Gay je prvním vítězným Američanem od roku 1999, kdy cenu získal slavný Michael Johnson.

Mezi finalisty se nedostal obhájce trofeje a nejrychlejší muž planety Asafa Powell, který se musel na mistrovství světa spokojit jen s bronzovou medailí. Zhruba o dva týdny později si částečně spravil v Rieti reputaci razantním vylepšením vlastního světového rekordu na 9,74 sekundy a podobnou náplastí pro něj byla cena za nejlepší výkon roku.

Gay na velkého jamajského soupeře při děkování nezapomněl. „Také by si to zasloužil, jeho světový rekord jej k tomu opravňuje. Už se těším na náš souboj v příštím roce,“ uvedl Gay, jenž letos vyhrál 11 z 12 finálových závodů na 100 a 200 metrů a v Ósace k tomu ještě přidal titul ve sprinterské štafetě.

Mezi ženami zaujal odborníky nejvíce skok Vlašičové přes 207 centimetrů. V širší nominaci na výkon roku byl i mistr světa v desetiboji Roman Šebrle, mezi trojici kandidátů na prvenství se ale neprosadil. Přesto se galavečera zúčastnil. S předstihem se naopak kvůli onemocnění omluvila další pozvaná česká mistryně světa, oštěpařka Barbora Špotáková.

Ocenění pro nejlepší světové atlety se uděluje od roku 1988 a jeho prvními držiteli byli američtí sprinteři Carl Lewis a Florence Griffithová Joynerová. V roce 2000 získal trofej oštěpař Jan Železný.