Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gayové narazili v Senátu

Česko

  8:30
PRAHA - Senátoři z výboru pro lidská práva včera o jeden hlas nepodpořili návrh zákona o registrovaném partnerství, který by umožňoval svazky gayů a lesbiček.

Partnerský zákon to nebude mít v Senátu lehké. foto: Hynek GlosLidové noviny

Podobně se návrhu dařilo už na jednání ústavně-právního výboru Senátu, kde norma také neprošla. Z hlediska menšiny tak může být pozitivní alespoň fakt, že nikdo ze členů výboru pro lidská práva nepožadoval zamítnutí, nebo změnu celého zákona.

Už od chvíle, kdy v prosinci kontroverzní zákon podpořili poslanci, je přitom jasné, že norma může mít v Senátu potíže. Včerejší jednání jen dokázalo, že se v této otázce senátoři neřídí „stranickým“ postojem, ale spíše vlastním náhledem na celou věc. Vzhledem k většinové podpoře senátorských frakcí a také kladnému stanovisku výboru pro sociální politiku má zákon i přes včerejší neschválení výborem stále velkou naději na úspěch.

Že názory na možné přijetí zákona půjdou napříč politickými stranami, včera jasně dokázala i diskuse okolo zákona.

Pro byl i člen KDU-ČSL
Zákon totiž podpořil i Zdeněk Bárta, evangelický duchovní a senátor za KDU-ČSL, která registrované partnerství kategoricky odmítá. „Jako věřící člověk, jako farář jsem pro to, aby tento zákon byl schválen,“ uvedl Bárta.

Názorová odlišnost panovala i v senátním klubu ODS. Pro vystupoval například Josef Pavlata. Podle něj je zákon „přínosem pro menšinovou populaci a „chránit menšinu je demokratické“. uvedl s tím, že zákon má zjednodušit život partnerům stejného pohlaví při jednání na úřadech, před soudy nebo v dědických záležitostech.

Proti normě je z klubu ODS například Václav Roubíček, který se ovšem hlasování nezúčastní a tím ji de facto podpoří, anebo třeba Jaroslav Kubera. Ten hodlá prosadit pozměňovací návrh, podle kterého by registrované partnerství mohli uzavírat všichni a nejen osoby stejného pohlaví.

I když zákon nakonec v Senátu projde, nebudou mít jeho zastánci ještě zdaleka vyhráno. Normu totiž musí podepsat i prezident republiky. A Václav Klaus není svazkům gayů a lesbiček vůbec nakloněn.
Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat