Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gaza: Schwarzenbergova „Mission Impossible“

Česko

PRAHA „Francouzi cítí velkou úlevu, že zrovna tohle předají nám. Gazu budu mít na starosti já, o tom není nejmenších pochyb. To je moje kafe,“ svěřil se v rozhovoru pro LN šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. A jeho slova se potvrdila. Již zítra jako ministr zahraničí předsednické země zahájí svou první velkou diplomatickou misi. Během tří dnů navštíví Egypt, Izrael, palestinská území i Jordánsko.

Jak je vidět z předběžného programu, nejvíce prestižních setkání Schwarzenberga čeká v Izraeli. Zde se má sejít jak s prezidentem Šimonem Peresem, tak s premiérem a ministry zahraničí i obrany. V ostatních zemích bude jednat buď s premiéry či šéfy diplomacie.

Schwarzenberg sám definoval účel cesty jako „zjišťovací“. Cílem mise je tak zjistit, jaké jsou možnosti zajištění humanitární pomoci obyvatelům Gazy a také, jak se sami Izraelci dívají na možné příměří.

S radikálním hnutím Hamás se scházet nebude. „Teď s nimi jednat nebudu, nemám si s nimi co říct,“ uvedl šéf české diplomacie pro LN. Jak doplnila jeho mluvčí Zuzana Opletalová, legitimním reprezentantem Palestinské národní správy je administrativa Mahmúda Abbáse, nikoli Hamás.

Schwarzenberg by měl také v oblasti připravit půdu pro návštěvu premiéra Mirka Topolánka, který by se tam měl vypravit ještě v lednu. „Ministr zahraničí bude sbírat informace na klíčových místech. K tomu se hodí i nabídka prezidenta Sarkozyho, že navštíví i jiné země v oblasti. Díky podkladům tam premiér nepojede nepřipraven,“ uvedl Jiří František Potužník, Topolánkův mluvčí pro předsednictví.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy odlétá na Blízký východ v pondělí, tedy den po Schwarzenbergovi. Itinerář jeho cesty bude velmi podobný. Zatímco český zástupce by měl jednat v Egyptě s ministrem zahraničních věcí, Sarkozy by se ale měl sejít s prezidentem Husním Mubarakem.

V pondělí se oba politici „protnou“ v Izraeli a na palestinských územích. Oba by měli jednat s premiérem Ehudem Olmertem, kterého se budou snažit přesvědčit k přistoupení na příměří. Podle českého ministerstva zahraničí by se zde měli oba šéfové misí i potkat, schůzka ale zatím nebyla potvrzena. Schwarzenberg poté zamíří do Jordánska, zatímco francouzský prezident do Sýrie. Tato země má na Hamás, který z pásma Gazy ostřeluje raketami Izrael, velký vliv. Vůdce radikálního hnutí Chálid Mišál dokonce v Sýrii našel útočiště. Sarkozy svou cestu ukončí v Libanonu, kde působí v rámci mírové mise francouzští vojáci.

Žádné vměšování Čeští i francouzští představitelé odmítají, že by šlo ze strany Francie o jakési vměšování se do českého předsednictví. Jak uvedla agentura ČTK, Sarkozy o své cestě informoval 31. prosince českého premiéra Mirka Topolánka a podle prohlášení Elysejského paláce se „shodli na dokonalé koordinaci svých úsilí během návštěv jak ministerské delegace EU v regionu, tak delegace vedené francouzským prezidentem“.

V „české misi“ bude i vysoký představitel pro unijní zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana a evropská komisařka pro zahraniční vztahy Benita FerrerováWaldnerová. České předsednictví zároveň bere ohled i na Švédy, kteří nastoupí do čela unie po nás. I proto přizvalo do mise šéfa švédské diplomacie Carla Bildta. V zájmu kontinuity se cesty zúčastní i ministr zahraničí předchozího předsednictví, Bernard Kouchner.

***

Rozhovor s ministrem Karlem Schwarzenbergem na straně 11

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!