Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
6. listopadu 2016 11:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Gazdík: Čína nám chce diktovat svoji politiku. Ťok: Nebuďme hysteričtí

Petr Gazdík (STAN) na akci na Staroměstském náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Gazdík (STAN) na akci na Staroměstském náměstí | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Podle poslance a předsedy Starostů Petra Gazdíka chce Čína diktovat své politické požadavky. S tímto tvrzením ale nesouhlasí ministr dopravy Dan Ťok, který označil protičínské akce za „hysterickou reakci“. Gazdík s Ťokem to řekli v diskuzním pořadu Partie televize Prima.

Podle Ťoka si Čína zakládá na politice územní celistvosti. „Čína je na toto téma háklivá. Měli by jsme politiku územní celistvosti Číny akceptovat a nedělat z toho problém,“ řekl ministr. Podle Gazdíka je ale problém někde jinde.

Ministr dopravy Dan Ťok hovořil s novináři po jednání expertního týmu...

Ministr dopravy Dan Ťok

„I pravicové vlády politiku územní celistvosti akceptovaly. Jenže v současné době jsou tu snahy určitých skupin o těsnější ekonomické vazby,“ řekl Gazdík. Ten se také podivoval nad reakcí nejvyšších vládních činitelů poté, co se ministr kultury Daniel Herman setkal s tibetským vůdcem dalajlamou. „Prohlášení, které učinili politické špičky, by bylo na místě, kdyby nám hrozil druhý Mnichov nebo vpád vojsk Varšavské smlouvy, ale ne kvůli tomu, že se ministr kultury sejde s váženým mužem, jako je dalajlama,“ komentoval Gazdík. Podle Ťoka bylo největším problémem to, že se Herman setkal s dalajlamou v prostorách ministerstva. Tím se setkání stalo oficiálním.

Předávání vyznamenání jako za komunismu

Dalším tématem, kterého se politici dotkli, byly oslavy státního svátku 28. října. „Akce, které se ve sváteční den konaly, byly reakcí lidí, kteří jsou naštvaní. Chtěli jsme jen předat ocenění Jiřímu Bradymu a důstojně oslavit náš významný svátek,“ řekl Gazdík. Podle něj se státní vyznamenání předávají v současnosti stejně, jako za komunismu nebo fašismu.

Ministr Ťok souhlasil s Gazdíkem v tom, že politici mají národ sjednocovat. „Já necítím rostoucí míru naštvání ve společnosti. Nedělejme z toho bouřlivé téma, které potřebuje jakousi formu malé revoluce,“ řekl Ťok.

jkoJakub Kopřiva
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...