Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 2 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

STAN řeší možnou koalici s Piráty. Gazdík je na Zlínsku označil za lháře, Rakušan mluví o místní nevraživosti

Volba nového předsedy STAN(u). Petr Gazdík a Vít Rakušan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volba nového předsedy STAN(u). Petr Gazdík a Vít Rakušan. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zlín  Předseda STAN Vít Rakušan nevidí důvod, proč by mělo hnutí na čtvrtečním jednání celostátního výboru odložit hlasování o další spolupráci s Piráty. Navrhuje to místopředseda STAN Petr Gazdík kvůli povolebním jednáním ve Zlínském kraji. „Je to trochu vypjatá situace v jednom kraji. Spolupráce v 11 dalších krajích s Piráty po krajských volbách je velmi dobrá,“ řekl Rakušan.

Uvedl, že na jednání má nyní hnutí 24 hodin včetně zasedání předsednictva, které bude celostátnímu výboru předcházet. Výbor se má vyjádřit k variantám postupu před sněmovními volbami roku 2021.

Gazdík ve středu uvedl, že na základě vyjednávání ve Zlínském kraji požádal, aby celostátní výbor odložil hlasování o zahájení spolupráce s Piráty. Piráti podle něj zástupcům STAN při povolebním jednání lhali, nakonec se podle něj přiklonili k variantě koalice, kterou chce vítězné ANO sestavit s Piráty, ODS a ČSSD.

Na twitteru posléze Gazdík uvedl, že navrhuje odložení hlasování na čtvrtek 22. října. „Kolegům vysvětlím důvody. Myslím, že stojí za odložení. Paradoxně to muže velmi pomoci v případných nesrovnalostech v naší, doufám, budoucí koalici s Piráty,“ poznamenal.

Zástupci Pirátů Zlínského kraje se zatím ke Gazdíkově kritice nevyjádřili. První místopředsedkyně strany Olga Richterová a místopředseda Radek Holomčík napsali, že nechtějí partnerům nic vzkazovat přes média. Předseda Ivan Bartoš zatím na dotaz nereagoval.

Jednání výboru STAN, který má probrat varianty postupu v nadcházejících parlamentních volbách, začne ve čtvrtek v 15:00. „Budeme o tom diskutovat, ale u nás má každý právo dát celostátnímu výboru návrh, jaký uzná vhodné,“ uvedl Rakušan. Dodal, že konečné slovo bude mít výbor. Pokud Gazdík návrh přeloží, bude o něm výbor hlasovat. „Nedělal bych radost konkurenci nějakými takovými výroky, uklidněme tu situaci,“ uzavřel.

Podle Gazdíka Piráti zklamali. „Naštvalo nás to, byl jsem v pondělí v Praze na vyjednávání s vedením Pirátů, kde nám bylo přislíbeno, že celostátní politika se projeví ve Zlínském kraji a Piráti nás budou brát jako preferovaného partnera. Na základě i toho jsme se rozhodli, že nepřijmeme nabídku ANO a nepůjdeme do koalice s ANO, a tím nevystrnadíme Piráty z koalice,“ uvedl.

Krajské volby uplynulý víkend vyhrálo vládní hnutí ANO, v některých krajích ale zřejmě nezíská hejtmana kvůli povolebním vyjednáváním s případnými koaličními partnery. Piráti a STAN také posílili. Piráti získali mandátů zhruba 20krát víc než před čtyřmi lety. Jejich počet vzroste z pěti na 99. O 31 krajských zastupitelů víc než po volbách v roce 2016 bude mít STAN, a to 69. Spolupracovat nemohou Starostové s Piráty v Moravskoslezském kraji, kde koalice STAN a Zelených nezískala pět procent potřebných pro vstup do zastupitelstva.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.