Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gazdík předčasně končí jako šéf Starostů, nejspíš ho nahradí Rakušan

Česko

  16:34aktualizováno  17:12
Praha - Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík chce skončit v čele hnutí, které podle něj potřebuje nový impulz. Příští týden navrhne širšímu vedení STAN, aby zkrátilo funkční období předsednictva a v dubnu se uskutečnil volební sjezd. Sám se chce více věnovat školství a podílet se na přípravě jeho reformy. Gazdík to řekl ČTK a potvrdil tak informaci serveru Aktuálně.cz o svém připravovaném odchodu.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík ve volebním štábu. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Na úterním jednání celostátního výboru STAN chce Gazdík navrhnout zkrácení tříletého funkčního období vedení hnutí o rok, takže by se připravovaný dubnový sjezd Starostů stal volebním. Sám se už na předsedu kandidovat nechystá. „Do budoucna může být STAN jednou z významných politických stran, které se budou dostávat do Sněmovny, a cítím, že potřebuje nový drajv v podobě nového předsedy, nových místopředsedů, nového celostátního výboru,“ řekl Gazdík ČTK.

Pokud celostátní výbor STAN Gazdíkův návrh na zkrácení funkčního období vedení schválí, budou krajské sněmy hnutí vybírat kandidáty na předsedu. Gazdík řekl, že se k nominacím určitě vyjádří. Je také připraven s novým vedením spolupracovat. Podle Aktuálně.cz je favoritem na nového předsedu nynější první místopředseda hnutí, starosta Kolína a poslanec Vít Rakušan.

Gazdík sám se chce v hnutí do budoucna více věnovat školství, ke kterému má jako učitel blízko. „Spolu s našimi senátory Jiřím Drahošem a Mikulášem Bekem bych rád začal pracovat na reformě, vizi českého školství,“ řekl.

Gazdík hnutí Starostů a nezávislých založil a vede ho od roku 2009. Funkce předsedy se už jednou vzdal a v roce 2014 STAN převzal liberecký hejtman Martin Půta. V listopadu stejného roku ale Půta z funkce odešel kvůli podezření z přijetí úplatku a ze zneužití pravomoci a Gazdík jako místopředseda znovu převzal vedení Starostů, později byl opětovně zvolen předsedou.

Učitel a starosta Petr Gazdík dovedl hnutí STAN do Sněmovny

Vizitka předsedy hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petra Gazdíka (44), který ve čtvrtek oznámil, že chce v dubnu funkci v čele hnutí opustit.

Datum a místo narození: 26. června 1974 v Uherském Hradišti

Vzdělání: v roce 1996 dokončil studium na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, obor učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů (matematika-zeměpis).

Současné funkce: poslanec Poslanecké sněmovny (2010-srpen 2013 a znovu od října 2013), předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN; 2009-14, od dubna 2016); člen zastupitelstva Zlínského kraje (od 2008) a člen rady kraje; předseda občanského sdružení MAS Východní Slovácko (od 2005); místostarosta obce Suchá Loz na Uherskohradišťsku (od 2010).

Předchozí zaměstnání a funkce: učitel na Základní škole Josefa Bublíka v Bánově (1996-2002); starosta obce Suchá Loz (2002-2010); místopředseda regionu Východní Slovácko (2004-2008); člen dozorčí rady akciové společnosti Uherskohradišťská nemocnice (2010-2013); předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové (2010-srpen 2013 a od října do listopadu 2013), první místopředseda (od března 2014 do dubna 2016) a zastupující předseda STAN (od listopadu 2014 do dubna 2016), místopředseda Poslanecké sněmovny (od prosince 2013 do října 2017).

Politické působení: angažoval se v hnutí Nezávislí starostové pro kraj, které vzniklo v roce 2004 ve Zlínském kraji, v únoru 2009 se hnutí přejmenovalo na Starostové a nezávislí (STAN) a Gazdík se stal jeho předsedou.

Rodina: je ženatý, s manželkou Evou má tři dcery a syna

Ostatní:

  • Mezi jeho zájmy patří skauting a florbal.
  • V polovině roku 2007 podala Suchá Loz, kde byl Gazdík starostou, spolu s obcí Vysoké Pole žalobu u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku kvůli údajné daňové diskriminaci menších obcí. Žaloba byla stažena poté, co v říjnu 2007 vláda schválila novelu zákona o rozpočtovém určení daní, kterou obě radnice požadovaly.
  • Gazdík byl v lednu 2008 jedním ze zakladatelů Sdružení místních samospráv České republiky (SMS). Organizace vznikla jako protipól Svazu měst a obcí, který podle SMS nedostatečně hájil zájmy malých obcí.
  • V minulosti byl předsedou České komise pro UNESCO.
  • Koncem května 2013 Gazdík prohlásil, že váhá se svou kandidaturou v dalších volbách do Poslanecké sněmovny. Zdůvodnil to znechucením ze stavu současné české politiky. Nakonec úspěšně kandidoval a stal se místopředsedou Sněmovny.
  • Gazdík stál v čele STAN od jeho vzniku v roce 2009, na sněmu v březnu 2014 funkci už neobhajoval a stal se prvním místopředsedou. "Starostové a nezávislí nemají být kultem jedné osobnosti. Potřebujeme přehodit výhybku," řekl před sněmem a dodal, že chce předsednický post opustit také z rodinných důvodů, neboť se mu má brzy narodit čtvrté dítě. Už v listopadu 2014 se však musel jako první místopředseda znovu ujmout řízení hnutí, neboť jeho nástupce v čele STAN Martin Půta se funkce vzdal kvůli podezření z přijetí úplatku a ze zneužití pravomoci. V dubnu 2016 pak byl Gazdík znovu zvolen předsedou hnutí.
  • Loni se STAN pod jeho vedením dostala těsně do Sněmovny, když získala 5,18 procenta hlasů a šest mandátů. Úspěšná byla strana i v letošních senátních (druhé místo po ODS) a obecních volbách.
  • Dnes Gazdík oznámil, že chce skončit v čele hnutí, které podle něj potřebuje nový impulz. Příští týden navrhne širšímu vedení STAN, aby zkrátilo funkční období předsednictva a v dubnu se uskutečnil volební sjezd. Sám se chce více věnovat školství a podílet se na přípravě jeho reformy.
Autoři:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
SALES DIRECTOR (85 - 110.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 85 000 - 110 000 Kč

Mohlo by vás zajímat