Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Gazdík: Uprchlické kvóty odhalily impotenci EU v řešení krizových situací

Petr Gazdík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Gazdík | foto: MAFRA - Ondřej Němec

Uprchlická, řecká či ukrajinská krize odhalují naplno impotenci Evropské unie, říká v rozhovoru pro sobotní vydání LN Petr Gazdík, místopředseda Poslanecké sněmovny a úřadující předseda hnutí Starostů a nezávislých (STAN), které je v poslaneckém klubu s TOP 09.

LN: Česko v tomto týdnu prohrálo v ­rámci Unie svůj boj proti povinným kvótám na přijímání uprchlíků na radě ministrů vnitra. Občanští demokraté zkritizovali premiéra za to, že neotevřel otázku kvót ještě i­na vrcholném summitu. Jak by podle vás měla postupovat vláda nyní?
Vládě v této chvíli nezbývá nic jiného než kvóty akceptovat. Premiér má pravdu, že když jste součástí nějakého společenství, tak v tom vztahu jste zavázán nejen ve chvíli, kdy vám něco přináší, ale i když do něj musíte něco investovat. A to je nyní případ vztahu s Evropskou unií.

To ovšem nic nemění na tom, že povinné kvóty jsou nesmysl, který nic neřeší. Nadto nejsou vůbec upřesněné praktické věci, jakým mechanismem například udržíme uprchlíky na našem území. A ďábel se vždy skrývá v detailu, který ale v této chvíli není znám.

To rozhodnutí je hloupé a já věřím, že když se Evropa konečně rozhoupala alespoň k nějakému kroku, tak se konečně začne věnovat řešení podstaty problému. Tedy především jak ochránit schengenskou hranici.

LN: Proč je ale takový problém přijmout pár tisíc uprchlíků? Je to ostatně bezmála jediné téma, na němž se jako opozice s koalicí shodnete...
Já si nedávno u nás v hospodě uvědomil, jak je geniální propaganda strachu Islámského státu. V nějakém rozhovoru jsem uvedl, že bych samozřejmě domů k sobě vzal nějakého uprchlíka, protože je to moje křesťanská povinnost. A v té hospodě mi starosta a někteří občané říkali, že jsem se asi zbláznil. Ty si někoho vezmeš domů a on nás za týden postřílí kalašnikovem. A já si uvědomil, že negativní zprávy, které se na lidi valí, v nich prostě budí strach, který může vyvolávat další problémy.

LN: Ale přece strach z neznámého není důvod odmítnout pomoc. Tam má nastoupit spíš vysvětlování, že uprchlík nerovná se terorista.
Je to jistě chyba v informovanosti a­ svou roli v tom sehrávají média i politici, protože vše řešíme v obecné rovině. Nejsou známé konkrétní příběhy konkrétních lidí, kteří nemají jinou šanci než prchat ze své země původu. Myslím, že český národ není necitelný nebo xenofobní, že by po seznámení se s konkrétními lidskými tragédiemi nadále dával rovnítko mezi uprchlíka a teroristu.

A my neodmítáme pomoc, jen říkáme, že povinné kvóty neřeší podstatu problému. Říkáme, že je tu fatální impotence ze strany Evropské unie, která neumí řešit takovéto krizové situace. Ukázala to už několikrát. Nejen v ­uprchlické, ale také řecké či ukrajinské krizi. A jestli se z těchto selhání máme poučit, tak v tom, že musí vyžadovat plnění svých vlastních závazků a pravidel. Řecká krize vznikla jen z­toho, že se nedodržovaly zásady, které si Unie sama stanovila. Uprchlická zase poukazuje na setrvalé nedodržování dublinských dohod, které stanovují pravidla unijní azylové politiky.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...