Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Gazela nebo lev? Prostě musíš běžet

Česko

Kariéru uzavřel slavný sprinter Maurice Greene, první atlet, který na jednom MS získal tituly na 100 a 200 metrů

PRAHA Po vítězném běhu si neodpustil vypláznout jazyk, za cílem poklekl jednou nohou na dráhu a skryl obličej do dlaně. Mladí sprinteři, ať už jej napodobují či nikoli, dobře vědí: Takhle to dělával Maurice Greene. Americký sprinter, který včera v Pekingu oznámil, že uzavírá kariéru.

„Chtěl jsem tady závodit na olympiádě, ale moje rozhodnutí je definitivní,“ pravil nejlepší sprinter přelomu tisíciletí, jehož v posledních dvou letech trápily zdravotní potíže.

„Nejsem si jistý, že bych v sobě našel duševní sílu, abych bojoval sám se sebou a po zranění se opět dostal do formy,“ dodal třiatřicetiletý Greene, který se nyní hodlá věnovat trenéřině a obchodní kariéře.

Poprvé na sebe upozornil na halovém MS v Barceloně v roce 1995, kde skončil ve finále šedesátky čtvrtý. V tom roce časem 9,88 porazil legendárního Carla Lewise, ale se silným větrem v zádech, na olympiádu v Atlantě se neprobil z americké kvalifikace.

Vrátil žezlo do Spojených států Režii tehdy pevně uchopil jeho otec - z Kansas City se odstěhovali do Los Angeles, blíž k slavnému trenérovi Johnu Smithovi, kterého požádali o spolupráci. „Je to nevybroušený diamant,“ řekl brzy Smith a předpověděl, že Greene jednou překoná světový rekord.

„Byl to rozhodující obrat v mojí kariéře,“ nezapomínal Greene, kdykoli pak oslavoval velká vítězství.

Tím prvním byl titul mistra světa z Atén v roce 1997, kde porazil olympijského vítěze z Atlanty a tehdejšího světového rekordmana Donovana Baileyho a zlepšil si osobní rekord na 9,86. „Vrátil jsem sprinterské žezlo do Spojených států,“ připomněl, že posledním americkým šampionem na stovce byl Lewis na MS 1991 v Tokiu.

Několikrát pak ohlásil útok na světový rekord, ale dočkal se až 16. června 1999 - opět v Aténách. Časomíra se zastavila na 9,78, ale později byl čas upravený o setinu směrem nahoru.

„Vždycky jsem toužil být nejrychlejší na světě. Jsou legendy jako Carl Lewis, ale já bych byl rád, aby lidé začali uznávat i Maurice Greena,“ uvedl čerstvý rekordman.

Nepočítáme-li potrestané Montgomeryho a Gatlina, překonal jeho rekord až Jamajčan Asafa Powell v roce 2005 (9,77).

Největší slávy se Greene dočkal dva měsíce po svém rekordním výkonu, když na MS v Seville ovládl stovku, dvojnásobnou trať a triumfoval i ve štafetě na 4x100 metrů.

Stal se tak prvním atletem, který na světovém šampionátu vyhrál stovku i dvoustovku.

Greene, kterému patří světový primát v počtu závodů na stovce v čase pod deset vteřin (52), se prý vždycky řídil citátem, který má doma v Los Angeles na stěně:

Každé ráno vstává v Africe gazela a ví, že musí bežet rychleji než lev, jinak ji zabije. Každé ráno vstává v Africe lev a ví, že musí běžet rychleji než gazela, jinak zemře hlady. Nezáleží, jestli jsi lev nebo gazela. Nejdůležitější je uvědomit si, že prostě musíš běžet.

Tabulka

Největší úspěchy

Maurice Greena

olympijské hry

Sydney 2000 100 m: 1.

4x100 m: 1.

Atény 2004 100 m: 3.

4x100 m: 2.

mistrovství světa

Atény 1997 100 m: 1.

Sevilla 1999 100 m: 1.

200 m: 1.

4x100 m: 1.

Edmonton 2001 100 m: 1.

Jeho světový rekord na 100 m

9,79 z roku 1999 vydržel 6 let

Autor: