Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Gdyně hledá ztracené rodáky

Česko

Po okupaci vyhnali Němci ze severopolského přístavního města 50 000 Poláků

VARŠAVA Město Gdyně na severu Polska se pustilo do nezvyklého projektu. Prostřednictvím zvláštního internetového serveru se snaží zjistit, jaký byl osud 120 000 jeho obyvatel, kteří ve městě žili před druhou světovou válkou a z nichž většinu nacističtí okupanti vyhnali nebo zabili.

„Cílem tohoto programu je zjistit, co se stalo s každým obyvatelem našeho města. Byli zabiti a za jakých okolností? Byli deportováni, nebo uprchli do zahraničí, kde zemřeli přirozenou smrtí?“ vysvětluje šéf projektu Ryszard Toczek.

Podle odhadů, které jsou dosud k dispozici, vyhnali Němci z Gdyně po její okupaci v říjnu 1939 na 50 000 Poláků. Zhruba 12 000 až 13 000 občanů, především úředníků, učitelů a kněží, mělo být zastřeleno v nedalekých lesích. Nacisté v roce 1944 spálili lidské ostatky a zahladili stopy po pohřebištích.

„Máme seznam pouze 3000 usmrcených lidí. Nemáme věrohodné a úplné údaje, proto jsme tento projekt zahájili,“ říká Ryszard Toczek. Město podle něj tyto údaje potřebuje, aby Němcům nepřičítalo více zločinů, nebo naopak méně. „Nemůžeme se opírat o odhady, které jsou podhodnoceny či nadhodnoceny,“ soudí Toczek.

Na internetové stránce www.2wojna.gdynia.pl město zveřejnilo první seznam jmen převzatých z telefonního seznamu Gdyně z roku 1937.

Program byl zahájen 1. září, tedy v den, kdy v roce 1939 nacistické Německo přepadlo Polsko a začala druhá světová válka. „Naše pátrání zahajujeme na poslední chvíli, svědků tohoto historického období je rok od roku stále méně,“ zdůrazňuje Ryszard Toczek. Po internetu již přišla první svědectví. Je už tak například znám osud jedné obyvatelky Gdyně, kterou válka vyhnala do Francie. „Marii Jaszunskové, která žila v roce 1939 v ulici Swietojanska číslo 89, se z Gdyně podařilo uprchnout,“ napsal jeden uživatel internetu. „Tato mladá žena pracovala pro francouzskou společnost, která se zabývala námořní dopravou. Její šéf již balil kufry a Jaszunskové nabídl, aby odjela do Francie s ostatním francouzským a polským personálem. Pracovala pak pro tuto společnost v Paříži, kde počátkem 70. let zemřela,“ uvedl tentýž zdroj.

Strategický přístav Polsko získalo v roce 1918 jen malý přístup k Baltskému moři. Gdaňsk (německy Danzig) byl od Německa oddělen, ale stal se svobodným městem pod kontrolou Společnosti národů. Obyvatelé, z převážné části Němci, s tím ovšem nesouhlasili.

Nezávislé Polsko se tedy rozhodlo vybudovat moderní přístavní město několik kilometrů od Gdaňsku, aby si zajistilo svou ekonomickou nezávislost. Když však nacisté Polsko porazili, byla Gdyně začleněna do Německa pod silně germánským názvem Gotenhafen (přístav Gótů, východogermánského kmene).

Němci odsud ve snaze germanizovat region, o který v roce 1918 přišli, Poláky vyhnali a na jejich místo usadili Němce z pobaltských zemí.

***

„Máme seznam pouze 3000 usmrcených lidí. Nemáme věrohodné a úplné údaje, proto jsme projekt zahájili.“

Autor: