Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ostatky generála Moravce se vrátí v dubnu ze Spojených států do Česka, pohřben bude v Čáslavi

Generál František Moravec foto: VHÚ

Ostatky brigádního generála Františka Moravce by v dubnu měly být převezeny do Česka. Symbolický akt má být součástí cesty ministryně obrany Jany Černochové do Spojených států. Někdejší velitel československé rozvědky pracující pro exilovou vládu v Londýně je považován za autora plánu na atentát na zastupujícího říšského kancléře Reinharda Heydricha.
  7:51

Už dříve se Moravcova vnučka Aneta Moravec-Gard podle médií dohodla se zástupci Čáslavi, že bude pochován na městském hřbitově. Převoz ostatků zdržela epidemie koronaviru.

Brigádní generál František Moravec byl během druhé světové války jednou z nejvýznamnějších tváří československého zahraničního odboje. Působil ve Spojeném království, kde se stal přednostou 2. odboru zpravodajské ústředny v Londýně. Před odletem do Británie absolvoval studia na Vysoké vojenské škole v Praze a 30. září 1934 nastoupil na 2. oddělení hlavního štábu v Praze na pozici přednosty pátrací skupiny. 

Tři roky po konci války a návratu do vlasti odešel Moravec do exilu do Západního Německa. Odtud jako vedoucí jedné ze skupin bývalých československých důstojníků bojoval proti československému komunistickému režimu.

V 50. letech pracoval Moravec ve Spojených státech na pozici analytika ministerstva obrany. Osudným se mu stalo selhání srdce v budově Pentagonu. Po své smrti byl prezidentem Václavem Havlem vyznamenán Řádem M. R. Štefánika a povýšen do hodnosti armádního generála.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!