Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Generál Pavel je odhodlaný vyhrát prezidentské volby. Velkou kampaň zahájí v srpnu

Česko

  9:48aktualizováno  10:34
Bývalý předseda vojenského výboru NATO a náčelník generálního štábu Petr Pavel ve středu potvrdil, že hodlá kandidovat na prezidenta republiky a volbu vyhrát. Předvolební kampaň chce oficiálně vyhlásit na konci prázdnin, až bude po dovolených. Počátkem července již nicméně zveřejní transparentní účet, na který mu budou chodit sponzorské dary.

Podle Pavla si Česko zaslouží za prezidenta někoho, za kterého se nebude muset v zahraničí stydět. „Nemá zbytnělé ego a umí naslouchat,“ přiblížil svou motivaci k podpoře generála zakladatel společnosti Liftago Martin Hausenblas. Dodal, že chce prezidenta, na kterého bude hrdý.

„Nebudeme chtít od nikoho z podporovatelů částku vyšší než tři miliony korun,“ oznámil Pavel. I přesto, že má podporovatelů již nyní řadu, nemyslí si, že by měl financování kampaně v kapse. Za kampaň pro první kolo mohou kandidáti využít maximálně 40 milionů korun, pro druhé pak dalších 10 milionů.

„Běžnému občanovi se limit 50 milionů na kampaň může zdát jako hodně peněz. Ale ten limit se roky nezměnil, takže se s tím neudělá tolik muziky jako dřív,“ řekl Pavel. Počítá, že pokud se mu podaří získat celou částku, vyčerpá ji. Konkrétní částku, kterou doposud utratil, nezná.

„Dali jsme si jasná kritéria i na dary, které nebudeme přijímat,“ pokračoval generál. Mezi ty řadí například politicky známé osoby, jakými jsou například zástupci vlády či parlamentu, osoby spojené s divokou privatizací a ty, kteří jsou napojeni na strategické rozhodování státu. Možnost přispět na kampaň bude mít i široká veřejnost. Číslo transparentního účtu slíbil Pavel zveřejnit počátkem července.

Kandidaturu dosud neohlásil, protože chce on i kolegové mít dovolenou. Tu stráví v Orlických horách.

Ohlášení kandidatury vnímá jako start kampaně, které je pro něj spojené s aktivním sběrem podpisů a ježděním po republice. „Určitě to není žádné nechávání si otevřená zadní vrátka,“ ujistil své podporovatele. Od kandidatury by ho mohla odradit jen vážná nemoc.

Největší pozornost hodlá zaměřit na svého soupeře Andreje Babiše, který také doposud neohlásil kandidaturu, ale podle odhadů má zatím spolu s Pavlem největší podporu občanů.

Kolik má nasbíraných podpisů si ale zatím jistý není, celkově jich je zapotřebí 50 tisíc. „Vzhledem k tomu, že jsem podpisovou kampaň nezačal oficiálně, tak je přepočítávat začneme až teď na začátku července,“ řekl také.

Předvolební průzkumy mu fandí

Generál Pavel patří mezi nadějné kandidáty na post prezidenta České republiky. A to i přesto, že podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM/MARK má nejvíce přesvědčených voličů – 20 procent – bývalý premiér Andrej Babiš. Pavel by však duel s šéfem ANO v druhém kole, pokud by do něj oba postoupili, přesvědčivě vyhrál. Oficiálně však svoji kandidaturu ani Pavel, ani Babiš ještě neoznámili.

„Bude-li kandidát, který bude mít šanci vyhrát nejenom první, ale i druhé kolo, který podle mého názoru je člověkem, kterého bych na prezidentském postu klidně viděl bez jakýchkoli problémů, a bude mít v době, kdy se k té volbě budeme opravdu blížit, výrazně větší šanci, tak jsem připraven ustoupit a maximálně ho podpořit,“ řekl dříve Pavel. To samé potvrdil znovu ve středu. Doplnil, že však takového kandidáta momentálně nevidí.

Zájem ucházet se o prezidentskou funkci už projevily asi dvě desítky lidí. Dalším favoritem je podle průzkumů expremiér Andrej Babiš, který ovšem také svoji kandidaturu oficiálně nepotvrdil.

Prezidentská volba se uskuteční 13. a 14. ledna. Vyhlášením termínů začíná zároveň i předvolební kampaň, a to oficiálně 1. července. Takže i když ji například Babiš ohlásí až počátkem listopadu, jak v těchto dnech znovu řekl, stejně se mu jeho veřejná činnost – například jízda s obytným vozidlem po krajích – do kampaně započítá.

Náležitosti kampaně sleduje úřad

Kampaně ve volbách sleduje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, který může za nesrovnalosti udělovat sankce. „Ve všech regulérních volbách kampaň začíná dnem, kdy je rozhodnutí o vyhlášení voleb zveřejněno ve Sbírce zákonů. Bývá to tak do týdne od vyhlášení,“ uvedl člen dohledového úřadu Jan Outlý. Předseda senátu Miloš Vystrčil termíny voleb ohlásil v pondělí.

Do té doby kandidát nemusí zahrnovat do kampaně náklady. „Co proběhlo do vyhlášení voleb, to se nepočítá. Je to ale jiné, pokud si před vyhlášením někdo koupil něco, co bude používat v kampani,“ řekl Outlý. Jako příklad zmínil třeba právě obytné vozidlo. Tím mohl narážet na obytný vůz, který si koupil a polepil různými hesly bývalý premiér Andrej Babiš.

Zkušenosti s vedením Pavlovi nechybí

Generál Petr Pavel stál v čele české armády od července 2012 do dubna 2015. Má za sebou několik zahraničních misí. V letech 1993-1994 byl zástupcem českého vojenského přidělence v Belgii, tři roky pracoval na velitelství NATO v Nizozemsku.

V roce 2003 zastupoval českou armádu v americkém štábu protiteroristické operace Trvalá svoboda. V září 2014 byl zvolen do čela nejvyššího vojenského orgánu NATO, kde působil v letech 2015 až 2018. Opakovaně potvrdil, že hodlá kandidovat v prezidentských volbách 2023.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat