Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Generální stávku bych podpořil

Česko

  13:36
PRAHA - Exministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (50) by přivítal stávku jako jednu z cest, jak se ještě postavit proti vládní reformě. "V Česku se málo stávkuje," říká.

Zdeněk Škromach foto: Lidové noviny

LN Jiří Paroubek tento týden oslavil pětapadesáté narozeniny. Co jste svému předsedovi dal? 
Byla to klasika. Repliky historických číší na víno, aby si mohli se svou přítelkyní připít. Originál by byl nad mé finanční možnosti.

LN Nevadilo vám hodovat na účet rakouské sociální demokracie? Nebo kdo to vlastně platil? 
Tak pokud vím, tak si to Jirka Paroubek hradil ze svého. A já jsem tam nijak nehodoval. Zazpíval jsem si jednu písničku se svými krajany při cimbálce. To bylo všechno.

LN To jste se dlouho nezdržel. 
Protože jsem musel stihnout ještě druhé narozeniny, a to Petra Hulínského. Nevím, jestli se tak špatně domluvili, nebo jestli to byl záměr…

LN Myslíte, že ti dva by chtěli slavit spolu? 
Nevím. Rivalita mezi nimi určitě je, ale vzhledem k tomu, že Petr Hulínský je dnes stínovým ministrem ve stínovém kabinetu Jirky Paroubka, jejich vztahy se zřejmě zlepšují.

LN To vám Paroubek řekl, že si to platil sám? 
Přečetl jsem si to na internetu. To je rychlejší, než se k někomu dostat.

LN Kdyby Topolánek slavil narozeniny a odmítl nějakou dobu říci, kdo to platí, nebyli byste v Lidovém domě na infarkt? 
Věřím tomu, že Jirka Paroubek to dá do pořádku. Tím, že se kolem toho dělaly takové vlny, tak to nakonec dopadlo tak, jak to dopadlo. To znamená, že si to zaplatí ze svého. A pokud vím, tak bylo řečeno, že prostředky, které dostal od rakouských sociálních demokratů, bude mít k dispozici paní Zuzana Paroubková na dobročinné akce.

LN Nedávno jste říkal, proč by Paroubek neměl ochranku, když si ji platí sám, zatímco jiní sociální demokraté tvrdí, že to jde z kasy Lidového domu. Jak to tedy je? 
Nevím. Ale pokud Paroubek ochranku skutečně potřebuje, tak jako ústavní činitel by ji mohl mít poskytnutou od ministerstva vnitra.

LN Tak ano, je to poslanec. 
Podívejte, jestliže Miloš Melčák jezdí v audině a jako řadový poslanec má bodyguarda i řidiče, tak proč by ji nemohl mít předseda nejsilnější opoziční strany, pokud se cítí ohrožen? Zřejmě jsem přehlédl tiskovou zprávu, že jeho ochranku platí Lidový dům. Takže asi je to v pořádku.

LN Vy se necítíte být v ohrožení? 
Tak já to zatím vždycky ukecal.

LN Nerozumím. Někdo vám vyhrožoval a vy jste ho ukecal? 
Když má někdo profláknutý obličej... Samozřejmě že každý dostáváme anonymy. Já je radši ani nečtu. Vždycky to čtou moje asistentky nebo sekretáři. Pokud by tam cítili nějaké ohrožení, informovali by mě. Poslední vážné výhrůžky jsou z doby, kdy jsem byl ministrem práce. Tehdy mi vyhrožoval anonym atentátem. A nakonec se ukázalo, že to byl nějaký nezaměstnaný odněkud z Opavska, který mi po cestě z nákupu zavolal. Asi byl naštvaný, že nemůže sehnat práci.

LN Asi. Jak se změnila ČSSD v poslední době? 
Zvykáme si na opoziční roli, na což většina lidí ze současného vedení strany nebyla zvyklá. Z těch, co pamatují opoziční roli, jsem ve vedení zůstal jen já a možná Slávek Sobotka. Prožíváme určité trauma.

LN Kdo to špatně snáší?
Nechtěl bych jmenovat. Já osobně s tím nemám velký problém. Řešíme ale problém s našimi odbornými komisemi. Musíme je udělat akčnější. Dnešní stav není ideální – vzhledem k tomu, že mnoho lidí si zvyklo dostávat informace přímo z vlády. S odchodem do opozice se to změnilo, přístup ke státnímu aparátu jsme ztratili. A někteří lidé se do toho teprve musejí zapojit. Třeba David Rath přišel do ČSSD zvenku. Ty vnitřní souvislosti mu zdaleka ne vždycky byly a jsou jasné. Ale v poslední době se začíná zabíhat. Pokud dokáže i ty své rétorické výstupy orientovat ve prospěch ČSSD… Vidím u něho určitý vývoj. On je mimořádně inteligentní a individualistická osobnost.

Zdeněk ŠkromachLN Je individualistický ve prospěch ČSSD? 
Měl úspěchy v lékařské komoře a svoji pozici uvnitř ČSSD teď hledá. Každá politická strana má lidi, kteří mají své silné ego. A je pak otázkou, nakolik tohle dokážou kolektivní orgány ukočírovat.

LN Silné ego mu zřejmě bránilo i v účasti na práci ve zdravotní komisi, čímž ČSSD přišla o možnost ovlivnit reformu. Vy sám jste tento jeho postoj kritizoval. 
Protože si myslím, že i opoziční strana má mít přístup k informacím. A jedním z takových informačních zdrojů je třeba – a teď to vezmu ze svého hlediska – moje účast v komisi pro důchodovou reformu. Tam jsem já i Slávek Sobotka.

LN S první fází důchodové reformy, kterou zatím ministr Petr Nečas připravil, souhlasíte? 
Vzhledem k tomu, že navazuje na to, co započal už Špidla – a vlastně už Vodička – a pokračoval jsem v tom já, tak ano. I pan ministr Nečas si uvědomuje, že prohlasovat tady dvěma třemi hlasy důchodovou reformu, která bude ovlivňovat dění v České republice na dalších dvacet třicet let, nemá perspektivu.

LN Takže s první ze tří fází reforem ČSSD souhlasí. 
Jednáme o tom. Když hovoříme o věku odchodu do důchodu…

LN Souhlasíte s pětašedesáti lety? 
Ano, ale musí se to včas říct. Aby to nedopadlo na lidi, kterým je dnes pětapadesát. My to podmiňujeme možností odejít třeba o pět let dříve do důchodu. To by byla možnost takzvaného předdůchodu v rámci připojištění. Problém je, že nejsme perpetuum mobile. Když chcete říct lidem, že budou vyšší důchody, tak to musí někdo zaplatit. Když řeknete, že ti mladí si na to mají našetřit, no tak ale musíte říct, z čeho zaplatíte důchody těm, co se dnes k důchodovému věku blíží.

LN Jste spokojen se směřováním současného ministerstva práce? 
Spokojen? To by mohlo být zaměňováno za lenost.

LN To myslím není třeba. 
Pravda je, že na ministerstvu pracují na důchodové reformě titíž odborníci, kteří tam jsou od dob Vodičky. Nedá se říct, že bych byl spokojen, ale dobře, že spolu strany komunikují a hledají řešení.

LN A s čím jste nespokojen? 
Nespokojený jsem s tím, že na důchody je vždycky málo peněz.

LN Tak to nesouvisí s touto vládou. Ptám se na věci související přímo s Nečasem. 
S panem ministrem Nečasem… No… Protože jsem v opozici, musím být nespokojený s jakýmkoli ministrem.

LN Z politického hlediska ano. Ale z odborného? 
Pokud jde o ministra Nečase, tak je dobré říct, že je komunikativní. Na druhé straně… No… Naše pohledy se liší a základní je sejít se někde uprostřed. Naše komunikace může být dobrým signálem pro občany, že politici se nejen hádají, ale jsou schopni i hledat spolu řešení.

LN Tak se mi přece jen nepodařilo zjistit, co vám na Nečasovi vadí konkrétně, nicméně… 
Tak jsou tu ještě věci, o kterých zatím není jasno. Důchodový systém je založený na třech bodech – výše důchodů, věk odchodu do důchodu a výše pojistného. O věku jsme mluvili, o těch dalších dvou věcech se zatím moc nehovoří. Ano, tady bych viděl negativní prvek. ODS chce, aby základní pilíř garantoval pouze dvacet procent náhradového poměru vůči předchozímu výdělku. Naše představa je kolem padesáti procent předchozího výdělku. Tam se odlišujeme.

LN Co se týče poměru průměrné mzdy oproti důchodům, bývalo to kolem pětašedesáti procent, dnes je to nad čtyřicet. Kolik procent byste prosazoval vy? 
Porovnává se čistý důchod, který se nezdaňuje, s hrubou mzdou, která se zdaňuje. Teď při superhrubé mzdě dojde k výraznému poklesu mezi důchodem a průměrným výdělkem, protože průměrný výdělek bude počítán ze superhrubé mzdy. Proto je asi čistší porovnávat čistou mzdu s důchodem. Dnes je tento poměr kolem pětapadesáti procent. A tuto hladinu bychom chtěli víceméně udržet. To bude znamenat určité náklady. Musí být zřízen zvláštní fond, v němž by byly peníze z privatizací a z výnosů podniků, v nichž má stát podíl. Ale všichni ministři financí jsou proti tomu, protože ty prostředky jim pak samozřejmě chybí ve státním rozpočtu. Ale jiná cesta není.

LN Proti byl i váš Sobotka. 
Ano. Každý ministr financí to vnímá jako nesystémovou záležitost.

LN Šetříte si na důchod? 
Ano. Mám životní pojištění.

Zdeněk ŠkromachLN Už jedná ČSSD kvůli reformě s odbory o generální stávce? 
Myslím, že to zaznělo od ASA, což je menší odborová centrála. ČMKOS o generální stávce nehovořila. Pokud vím, generální stávka nebyla předmětem jednání. Byla pouze uvedena jako jedna z možností.

LN A vy byste ji podporoval? 
Myslím, že v Česku se málo stávkuje. Pokud by se odbory pro generální stávku rozhodly, z mé strany podporu mít samozřejmě budou.

LN Souhlasíte s teorií, že éra Špidly a Grosse byla dobou temna? 
Období Špidly nebylo jednoduché. Na druhé straně Vladimír Špidla vyhrál volby. Jeho politickou prohrou byla volba prezidenta, kdy nedokázal překročit vlastní stín a podpořit kandidáta ČSSD. Vystupoval proti Miloši Zemanovi, který ho několik let předtím podporoval.

LN Se Zemanem má problém každý další předseda. Sám jste říkal, že Paroubek ve svém kraji vyhrál volby díky Zemanově podpoře. A dnes si ti dva nemohou přijít na jméno. 
Miloš Zeman je jeden z mála geniálních lidí v Česku. To má ale i negativní stránky. Ale zatím se naše preference drží, i když je otázka, zda je to díky naší práci, či díky hlouposti Mirka Topolánka.

LN Když vám preference klesají, tak říkáte, že si veřejných průzkumů nevšímáte. Tak s nimi teď neoperujte. 
Já průzkumy nečtu s vytřeštěnýma očima. Jinak i éru Špidly považuju za relativní úspěch ČSSD. A porovnejte si případy Grosse a Čunka. Situace Standy Grosse byla výrazně jiná. A ukázalo se, že když politik ze své funkce odejde dobrovolně, byť třeba pod tlakem médií a Kalouska – tak se velmi těžko vrací zpátky, i když se jeho vina neprokáže. A na druhé straně se ukázalo, že když se politik drží za každou cenu, nic se nestane. A vidíte, jak je to nebezpečné – obávám se, že po Čunkovi už žádný politik v Česku ze své funkce dobrovolně neodstoupí.

LN Kdyby teď novináři zjistili, že vám přebývají stovky tisíc korun, vy byste neodstoupil? 
Já myslím, že bych odstoupil.

Zdeněk ŠkromachLN Tak nestrašte, že už nikdy žádný politik neodstoupí. Zpět – nevadí vám tedy, jak Paroubek interpretuje poslední roky? 
Já doufám, že Paroubek to tak neinterpretuje. Jirka Paroubek by nebyl premiér, kdyby v roce 2002 Špidla nezvítězil. A nebyl by Paroubek premiér, kdyby si ho jako svého nástupce nevybral Gross. Ty panely, na které narážíte, připravila nějaká naše komise. Vy zas z Paroubka děláte diktátora, který co řekne, to se stane. Tak to v ČSSD nikdy nebylo a ani nebude. I když předseda strany je vždycky nějaký symbol.

LN Co má lidem říkat symbol Paroubek? 
Tak já myslím, že dneska je to o modernizaci strany.

LN Připadá vám Paroubek jako prototyp moderního politika? 
No jo, no... (smích)

LN Paroubek chce do dvou let ČSSD zmodernizovat. To byste měli být rádi, že se vláda drží, jinak by byly předčasné volby a do těch byste šli ve starém kabátu. 
Tak starý kabát, nový kabát... To je taky debata o tom, jak má být ta modernizace pojata.

LN A jak? Asi to nebude podle materiálu Petra Dimuna. 
To ne. Pokud vím, tak od něj se Paroubek distancoval. To jsem byl rád. Já jsem přesvědčen, že ČSSD si musí udržet svou voličskou základnu, a k tomu musíme vytlačit komunisty z politického spektra. ODS dělá vše pro to, aby byli co nejsilnější, aby to oslabilo ČSSD.

LN A nemyslíte, že ČSSD dělala maximum pro to, aby KSČM přestala být brána jako strana se stigmatem? 
Jasně. Fenomén komunistů tu prostě existuje. Co se týče té modernizace, musíme se výrazněji orientovat na mladou generaci, protože každým rokem přibývá až sto tisíc prvovoličů. To máte za jedno volební období téměř půl milionu hlasů.

LN Jak je chcete oslovit? 
Mladými tvářemi. Určitě to nebude tvář Škromacha. Taky už mám něco za sebou.

LN Bude to tvář Paroubka? Ten v nejvyšší politice není dlouho. 
Už je taky ošlehaný. Tady nastupují mladší lidi typu Michala Haška.

LN Když chcete nové tváře, proč chcete, aby se vrátil Gross? 
Když ve funkci může zůstat Čunek, tak by měla být Grossovi nabídnuta významná vládní funkce.

LN To jste nemyslel vážně, že ne? 
Já jsem k tomu dodal, že pokud by se Standa vracel do politiky, byla by to otázka několika let.

LN Kdyby se chtěl vracet, chtěli byste po něm ještě vysvětlení ohledně jeho majetku? 
Ten jeho případ byl dvakrát odložen, nejsou tam žádné důkazy. Jiná věc je, jestli ty věci jsou nebo nejsou v pořádku. Určitě asi bychom nějaké další vysvětlení chtěli.

LN Určitě, nebo asi? 
Určitě. Ale mluvili jsme o tom na narozeninách Paroubka a Standa teď o návratu do politiky neuvažuje.