Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gerloch: Dostal jsem od Hradu žádost o doklady, začíná příprava na jmenování ústavním soudcem

Česko

  14:38aktualizováno  16:02
PRAHA - Prezident Miloš Zeman potvrdil, že na ústavního soudce navrhne prorektora Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha. Serveru iROZHLAS.cz to ve čtvrtek řekl sám Gerloch, který má Hradu dodat doklady potřebné k zahájení řízení. Zeman dosud podle něj ale návrh neposlal Senátu, jehož souhlas ke jmenovaní soudce Ústavního soudu potřebuje. Hrad serveru informaci nepotvrdil.

Aleš Gerloch v letech 2006 až 2014 řídil Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. foto: archiv, Yan Renelt,  MAFRA

„Včera (ve středu) jsem byl v Kanceláři prezidenta republiky a obdržel jsem žádost k dodání dokladů, které jsou k zahájení řízení potřeba. Oficiálně tedy začíná příprava na jmenování a pan prezident mě navrhne Senátu,“ řekl webu iROZHLAS.cz Gerloch.

Proti jmenování Gerlocha se dříve vyslovili někteří senátoři. „Profesor Gerloch je ideální advokát, už jsme se mnohokrát přesvědčili, že obhájí prezidentovi prakticky cokoli. Pro výkon funkce ústavního soudce to však nepovažuji za nejlepší předpoklad, soudce musí mít smysl pro spravedlnost a prosazovat ji i proti tlaku politiků. Tím se liší dobrý soudce od dobrého advokáta,“ uvedl například senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin. 

Podle něj v minulosti prezident Zeman na základě Gerlochových analýz argumentoval, že jeho předvolební výjezdy do krajů nejsou kampaní, nebo že nemusí jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho (ČSSD). Devět senátorů, kteří byli zvoleni za TOP 09 nebo s její podporou, patří do senátního klubu Starostů a nezávislých (STAN). 

Musil s Gerlochem souhlasil

Aleš Gerloch

Datum a místo narození: 26. května 1955 v Ostravě

Vzdělání: právnická fakulta UK v Praze (1978), titul JUDr.; profesorem teorie, filozofie a sociologie práva je od roku 2001

Současná pozice: prorektor pro akademické kvalifikace UK (od roku 2014), profesor Právnické fakulty UK, advokát

Kariéra: od 90. let působí jako advokát; v letech 2006 až 2014 byl děkanem právnické fakulty UK, na fakultě nyní vede katedru teorie práva a právních učení (od roku 2001) a také katedru ústavního práva (od roku 2006); je místopředseda Legislativní rady vlády ČR (od roku 2006)

Stranická příslušnost: nestraník, v minulosti byl členem KSČ

Ostatní:

Profesně se zabývá hlavně teorií práva, právní filozofií a ústavním právem. Věnuje se řízením před Ústavním soudem (ÚS) a Evropským soudem pro lidská práva. Odborníky je Gerloch považován za schopného advokáta při podávání návrhů ÚS.

Ten má 18 členů. Server Novinky.cz s odvoláním na předsedu STAN Petra Gazdíka uvedl, že pro Gerlocha nebudou hlasovat právě ani senátoři STAN. Podle prvního místopředsedy KDU-ČSL Marian Jurečka předsednictvo lidovců vyzvalo ke stejnému kroku svůj senátorský klub.

Nový ústavní soudce má nahradit soudce Jana Musila, který ke konci ledna na vlastní žádost na Ústavním soudu skončil. O tom, že Zeman navrhne na uvolněné místo prorektora Univerzity Karlovy Gerlocha, informoval koncem ledna po schůzce s prezidentem předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Musil s Gerlochem jako svým nástupcem souhlasí. Gerloch již dříve uvedl, že se k návrhu „kloní kladně“. Zeman dříve poznamenal, že má tři kandidáty a postupně je senátorům navrhne. Ústavní soud nyní dočasně pracuje v neúplné sestavě, soudců bude jen 14 namísto předpokládaných 15.

Univerzita Karlova v pondělí podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby na prezidenta Zemana, a to kvůli jeho rozhodnutí nejmenovat fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta profesory. Prorektor Gerloch odmítl, že je ve střetu zájmů.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Mohlo by vás zajímat