Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ghetto pro handicapované

Česko

Magistrát chce postavit ústav pro mentálně postižené za Prahou. Ne všichni ale souhlasí

PRAHA Více než sto chovanců v jedné budově ústavu. Dohromady lidé s různým typem mentálního postižení. To vše za Prahou. Vedení hlavního města se chystá postavit nový ústav pro lidi s duševním onemocněním. Organizace, které propagují individuální přístup ke každému mentálně postiženému, jsou ale proti.

Nový objekt by měl být postaven ve Svojšicích u Kolína ve středních Čechách, což je asi třicet kilometrů na východ od Prahy. V místě už se jeden ústav nachází - v objektu místního zámku. Zámek vlastní Praha, ale uplatňuje na něj restituční práva řád Anglických panen. Praha by tak o stavbu, která nutně potřebuje rekonstrukci, mohla přijít. Proto chce ve Svojšicích postavit „na zelené louce“ ústav nový. Vyjde to prý levněji.

Protesty Proti stavbě jsou ale některá občanská sdružení, která prosazují moderní přístupy v péči o postižené. „Považujeme za důstojné a potřebné, aby lidé s postižením žili v přirozeném prostředí a nebyli už nadále vyčleňováni mimo běžnou společnost. I zákon o sociálních službách deklaruje příklon k moderním službám a odklon od těch zastaralých,“ uvádí k přístupu magistrátu Kateřina Ličková z občanského sdružení Pohoda.

Podle Ličkové by město udělalo lépe, kdyby peníze investovalo do osobních asistentů a individuálních obydlí, kde by mohli žít duševně nemocní samostatně, a nebyli tam odříznuti od okolního světa. Osobnost postižených by se prý lépe rozvíjela, protože v ústavech chybí individuální přístup k jednotlivci a lidé tam časem otupí. Takový přístup již několik let funguje například ve Švédsku a v Norsku.

„Všechny ústavy pro mentálně postižené tady už byly zrušeny, a život postižených v běžné společnosti nevykazuje žádná negativa,“ píše ve své zprávě Karl Grunewald, bývalý vedoucí odboru pro péči o lidi s postižením při ministerstvu zdravotnictví ze Stockholmu.

Vedení hlavního města se ale brání. Podle radního pro sociální oblast Jiřího Janečka se „nikdo nemusí bát, že by ve Svojšicích měl vyrůst nějaký dům hrůzy“. „Bude to budova nejmodernějšího typu, zřejmě ve tvaru hvězdice. Na návrzích se pracuje od té doby, co záměr schválila Rada hlavního města. Nechceme typický ústav, plánujeme postupně vystavět i chráněné byty, kde budou postižení žít samostatně,“ tvrdí Janeček.

Podle něj je v ústavu i teď většina lidí s takovým stupněm postižení, že nejsou schopni samostatné existence. Do ústavu podle něj budou umisťováni i bezdomovci, kteří opustí psychiatrickou léčebnu v Bohnicích, a nebudou ještě schopni návratu do běžného života.

Stavba ústavu bude podle předběžných odhadů stát asi 160 milionů korun.

***

Ústav pro postižené ve Svojšicích: * v současné době se ústav nachází v budově tamního zámečku. Kapacita zařízení je kolem sta osob. * nově postavenou budovu ústavu by mohlo obývat až 160 klientů. Náklady na její výstavbu se pohybují okolo 160 milionů korun. * dohromady tu bydlí lidé s mentálním postižením od nejlehčího do nejtěžšího stupně * pro sociální a charitativní účely začal zámek sloužit po druhé světové válce

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...