Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

GIBS smrt Roma vyšetřovat nebude, chvaty odpovídaly síle útoku. Na novém videu muž mlátí hlavou do auta

Česko

  13:44aktualizováno  16:54
Teplice - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) momentálně nespatřuje trestný čin v jednání policistů, kteří v sobotu zasahovali proti Romovi v Teplicích. Nebude proto ve věci zahajovat úkony trestního řízení. Policisté proti útočníkovi použili donucovací prostředky a na zemi ho spoutali. Muž se podle policie oháněl okolo sebe rukama, kopal a jednoho policistu pokousal. Podle pitvy zemřel na předávkování drogami, v těle měl pervitin.

V Teplicích se v sobotu odehrál policejní zákrok, který skončil smrtí. Předcházelo tomu výtržnictví, k němuž pořádková jednotka vyjela. Na místě našla ležícího muže, který posléze na policisty zaútočil škrábanci a kousanci. Ti proti útočníkovi použili donucovací prostředky a na zemi ho spoutali.

Konflikt natočil jeden ze svědků události, a protože agresor posléze zemřel, na sociálních sítích začali zatýkaného výtržníka přirovnávat k romskému Georgi Floydovi. Nařízená soudní pitva ale vyloučila souvislost úmrtí s policejním zákrokem. Pitevní zpráva poukazuje na ovlivnění drogou, řekl mluvčí policie Daniel Vítek. Lékař už dříve uvedl, že příčinou smrti zřejmě bylo předávkování.

Inspekce sdělila, že vyhodnotila podklady, které si vyžádala od policie, a to včetně obrazových materiálů a předběžného výsledku nařízené soudní pitvy. „Nicméně záležitost i nadále budeme sledovat z veřejně dostupných zdrojů a také se budeme průběžně seznamovat s novými policejními materiály,“ doplnila mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Chvaty odpovídaly intenzitě jeho útoku

Podle zástupců ústeckého krajského policejního ředitelství donucovací prostředky, které policisté použili při zákroku, odpovídaly intenzitě mužova útoku. Jde o předběžné výstupy šetření odboru vnitřní kontroly. Zatím nejsou konečné. Pitva zemřelého podle nich neodhalila známky poranění orgánů ani dušení, muž měl v těle pervitin. Policisté zopakovali, že smrt nesouvisela se zákrokem.

„Policisté jednoznačně užili donucovacích prostředků, které zcela odpovídaly intenzitě útoku,“ řekl náměstek krajského policejního ředitele Zbyněk Dvořák s tím, že užité hmaty a chvaty jsou řazené mezi nejmírnější donucovací prostředky. Zasahující policisté se podle něj s mužem snažili komunikovat, ten ale zvýšil agresivitu. Oháněl se a kopal kolem sebe a jednoho z policistů pokousal. Dvořák dodal, že policista, který muži zaklekl krk, se chvat několikrát pokusil ukončit, muž ale reagoval silným odporem a hrozilo zranění zadrženého i policistů.

Přivolaná záchranná služba podle ústeckého krajského policejního ředitele Jaromíra Knížete muže naložila. Na dotaz, zda byl v bezvědomí, řekl, že neví. Ve voze záchranáři zahájili resuscitaci, zhruba o 15 minut později lékař v nemocnici konstatoval smrt. Kníže vyjádřil nad úmrtím lítost, zároveň vyjádřil podporu zasahujícím policistům, kteří jsou podle něj dál ve službě.

Sobotní incident policie prověřuje jako nedovolené nakládání s drogami, za které hrozí deset až 18 let vězení. Šetří také násilí proti úřední osobě a přestupek proti občanskému soužití, za který stíhá druhého člověka, kterého zajistila. Krajská policie požádala veřejnost, aby jí poskytla záznamy, které mohou přispět k objasnění incidentu. Uvedla, že vlastní záznamy ani záběry z uličních kamer nemá.

Svíčky zapálené v ulici U Hřiště v Teplicích na místě, kde zemřel v sanitce...
Svíčky zapálené v ulici U Hřiště v Teplicích na místě, kde zemřel v sanitce...

Na místo, kde muž v sobotu v sanitce zemřel, přicházeli od úterý stovky Romů. Někteří přijeli i ze zahraničí. Zapalovali svíčky a k pietnímu místu pokládali květiny. 

Romové v Teplicích zapalovali svíčky na místě, kde po policejním zásahu zemřel mladý muž

V sobotu se má v Teplicích konat pietní vzpomínka, demonstraci chce akladatel Česko-romského sdružení Konexe Jozef Miker svolat v příštím týdnu. „Chceme udělat příští týden demonstraci před policejní stanicí,“ řekl. Od policie podle něj šlo o nepřiměřený zákrok. „Ať dělal, co dělal, samozřejmě neuznávám drogy a podobně, ale pokud je to lidský život, mělo by se s ním zacházet šetrně,“ dodal.

Na sociálních sítích se mezitím objevilo další video teplického Roma. Kromě záběrů z policejního zákroku a toho, jak bušil pěstí do zaparkovaného auta, se objevil záznam z jiného úhlu, jak do vozidla dvakrát narazil i hlavou a poté se svalil na vozovku.

Muž podle policie kladl odpor, policisty škrábal a kousal, strážcům zákona dalo tak mnohem větší práci ho znehybnit.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat