Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

GIBS odložila prověřování úniku informací v kauze Tesco SW. Věc se ale musí ‚nějak‘ řešit

Česko

  16:22aktualizováno  17:25
PRAHA - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniku informací z vyšetřování v takzvané kauze Tesco SW, nepodařilo se zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání. O odložení ve čtvrtek na webu informoval mluvčí inspekce Ivo Mitáček, na dotaz ČTK upřesnil, že jde o zásah z roku 2014 v případu týkajícím se mimo jiné firmy Tesco SW.

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru 15. března 2018 v Praze, na které premiér v demisi Andrej Babiš (druhý zleva) diskutoval o svých výhradách vůči šéfovi GIBS. foto: ČTK

Zjištěné skutečnosti ohledně úniků jsou ale podle mluvčího závažné a budou předmětem dalšího jednání.

Kauza, u které byl údajný únik informací prověřován, se týká údajně zmanipulovaných IT zakázek. V té čelí obvinění 27 lidí a dvě firmy. Trestní stíhání zahrnuje 14 veřejných zakázek, jejichž celková hodnota je několik set milionů korun.

Informace podle Mitáčka unikly z akce bývalého útvaru protikorupční policie ze září 2014. Zátah se odehrával na několika místech po celé zemi, podle žalobců šlo o 40 prohlídek. Policisté byli například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci, policisté zasahovali i v sídle olomoucké firmy Tesco SW, kterou spoluvlastní podnikatel Josef Tesařík, bratr bývalého senátora Martina Tesaříka (ČSSD).

„Pod aktivním dozorem příslušného státního zástupce se během posledních dvou let podařilo zmapovat celkovou situaci i některé detaily případu. Přesto naše prověřování dospělo k dosavadnímu stavu, který není možné dále prodlužovat, a proto byla věc odložena, neboť se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání,“ uvedl Mitáček. Doplnil, že pokud v budoucnu pominou důvody odložení, bude stíhání znovu zahájeno.

Mitáček ale upozornil, že informace, které inspekce zjistila, jsou závažné. „Prozatím zjištěné skutečnosti z prověřování GIBS jsou natolik závažné a zároveň zásadní pro práci policejních orgánů v ČR, speciálně pro oblast přípravného řízení trestního, že budou předmětem nejbližšího jednání Metodické rady pro bezpečnostní sbory, což je poradní orgán ředitele GIBS,“ dodal mluvčí.

„Uvítali jsme, že se již podruhé potvrdilo, že k úniku informací k naší společnosti nikdy nedošlo. Společnost Tesco SW je přesvědčena, že i v samotném vyšetřování IT zakázek se prokáže, že nikdy nebyl ze strany Tesco SW porušen zákon,“ uvedl mluvčí Tesco SW Tomáš Jelínek.

V médiích se v minulosti v souvislosti s případem psalo o podezření, že z telefonu, který dříve používali blízcí policejního prezidenta Tomáše Tuhého, unikla informace z vyšetřování. Později ale vyšlo najevo, že směr komunikace byl opačný, šlo o záměnu příjemce a odesílatele SMS zprávy. Prošetřování bylo v této části případu odloženo již v minulosti.

S úniky informací z kauzy souvisí i vyjádření bývalého detektiva Jiřího Komárka, který Tuhého v červnu 2016 veřejně obvinil z „brutálního úniku informací“. Soud ho za to zatím nepravomocně potrestal podmínkou.

Autor: