15. února 2018 14:40, aktualizováno  15:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policista v civilu mířil pistolí na řidiče. Hrozí mu pětileté vězení

Zásah dvou policistů proti řidiči v Plzni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásah dvou policistů proti řidiči v Plzni. | foto: ČT

PRAHA Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila jednoho z dvojice policistů, kteří loni v září v civilu zakročili s pistolí v ruce proti řidiči v Plzni. Za zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozí až pět let za mřížemi nebo zákaz činnosti. Druhý policejní příslušník se podle inspekce trestného činu nedopustil.

Incident se odehrál 21. září na Karlovarské třídě v Plzni. Policisté v civilu v neoznačeném civilním autě donutili zastavit řidiče z Karlovarska, který je předtím blikáním upozornil na styl jejich jízdy.

Podle zveřejněného záznamu z kamery v řidičově autě jeho vůz předjeli, muže donutili k zastavení a se zbraní v ruce šli k němu. Řidičův právník tvrdí, že jeho klienta udeřili do obličeje a stále na něj mířili zbraní. Služební průkazy přitom ukázali až po opakované žádosti.

Případ od té vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů, která nyní dospěla k závěru, že jeden z dvojice policistů zneužil pravomoci úřední osoby.

„Po vyhodnocení všech svědeckých výpovědí, pořízených veřejných i soukromých kamerových záznamů, odborného stanoviska k postupu policistů a po prozkoumání závěrů zadaného znaleckého posudku z oboru psychiatrie, dospěl vyšetřovatel GIBS k závěru, že zjištěné a odůvodněné skutečnosti nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin a je také dostatečně odůvodněn závěr, že jej spáchala konkrétní osoba,“ informoval server Lidovky.cz mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

Šéf plzeňské zásahovky a jeho zástupce

Policistovi, jenž je stíhaný na svobodě, hrozí v případě prokázání viny až pětiletý trest za mřížemi nebo zákaz činnosti. Prozatím stále zůstává ve službě, což se ovšem v blízké době může změnit.

„Vzhledem k tomu, že zatím nemáme od GIBS žádné oficiální podklady, nemůžeme konat. Až nám dojdou, tak se k tomu postavíme podle zákona,“ řekla serveru Lidovky.cz Martina Korandová, plzeňská policejní mluvčí.

Druhý policista se podle inspekce žádného trestného činu nedopustil. Případ je nadále vyšetřován pod dozorem státního zástupce.

Server iRozhlas.cz koncem října přinesl informaci, že zmiňovanými policejními příslušníky jsou šéf plzeňské zásahové jednotky Josef Němec, jenž řídil, a jeho zástupce Vladimír Slavotínek, který vystoupil z auta se zbraní v ruce.

Slavotínek, jenž je pravděpodobně oním stíhaným policistou, navíc podle serveru iRozhlas.cz obdržel předloni z rukou tehdejšího hejtmana Václava Šlajse medaili za příkladné plnění pracovních povinností, konkrétně pak za plnění úkolů nad rámec výkonu služby.

Incident už dříve odsoudili ministr vnitra Milan Chovanec i krajský policejní ředitel Pavel Krákora. Oba jednání policistů označili za neomluvitelné.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky