Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Gól viděl jen sudí. A video nikde

Česko

Neregulérní trefa Egypta na africkém šampionátu připomněla, jak moc fotbalu schází moderní technologie

PRAHA Na tenisových kurtech hlídá dopad míčku jestřábí oko, v hokeji mohou konzultovat sudí sporné situace s kolegou u videa. Jen ve fotbale vládne technologický pravěk.

I proto se na africkém Poháru národů mluví po pondělním čtvrtfinále o gólu, při kterém míč evidentně nepřešel přes brankovou čáru. Po přímém kopu Egypťana Hassana kamerunský brankář vyrazil jeho střelu do břevna, od kterého se balon snesl před čáru. A reakce sudího? Tahle „branka“ platí, protesty jsou zbytečné, Egypt zvýšil v prodloužení své vedení na 3:1 a postup si snadněji uhlídal.

Kontroverzní moment, který viděly miliony diváků u televize, ale nakonec může přinést užitek. Zvýší totiž tlak na zavedení videa, kterému fotbal mnoho let odolává a spoléhá se výhradně na - chybující - lidský faktor. „Nedá se říct, že by doba pro zavedení videa dozrávala. Spíš už dávno přezrála,“ tvrdí český inovátor Robert Henn. Autor projektu mezinárodní virtuální školy pro rozhodčí patří mezi největší propagátory technologických vylepšení. Pro české sudí v krajských soutěžích obstaral bezdrátová komunikační zařízení i malé kamery, z jejichž záznamu mohou analyzovat své výkony.

O něčem podobném si jejich kolegové na nejvyšší úrovni mohou nechat zatím jen zdát. Přitom seznam selhání, která oslabují důvěru fanoušků ve fotbal, se stále rozrůstá. Stačí připomenout případ Thierryho Henryho. Když slavný útočník přihrál loni v listopadu rukou na gól, po kterém postoupila Francie na mistrovství světa, vyvolalo to velké emoce. „Po tomto momentu tlak zase viditelně stoupl,“ zaznamenal Henn.

To si zřejmě uvědomuje i šéf FIFA Sepp Blatter. Dřív zásahy techniky do fotbalu odmítal, nyní v rozhovoru pro list SonntagsBlick naznačil, že je ochoten ustoupit a zavedení kamer u brankové čáry podpořit. „Pokud by systém fungoval, rád budu souhlasit s jeho uvedením do praxe,“ řekl Blatter.

Víc sudích? Spíš slepá ulička O návrhu se bude jednat už v březnu při zasedání Mezinárodního výboru pro pravidla, kde zasedá zástupce FIFA a čtyři zástupci ostrovních fotbalových asociací (Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko).

I kdyby technologickou revoluci orgán provádějící změny ve fotbalových pravidlech posvětil, nelze podle Blattera čekat, že by video využívali sudí už na světovém šampionátu v Jižní Africe. „Žádné jiné experimenty s větším množstvím sudích do té doby nechystáme.“

I zavedení brankových sudích, kteří v podzimních zápasech Evropské ligy strážili prostor na obou koncích hřiště, se ukazuje jako slepá ulička. Hráči si často stěžovali na jejich výroky. „To máte hned zase o jeden názor navíc, jestli penaltu písknout, nebo ne,“ nepřesvědčil zvýšený počet rozhodčích ani Roberta Henna.

Neujal se ani další způsob, jak omezit množství chybných verdiktů. Testování míče s čipem na mistrovství světa klubů se před třemi lety setkalo s rozporuplnými reakcemi. „Z nějakých důvodů nejde balon moc dobře kontrolovat a při letu se chová jinak. Když ho ale dobře trefíte, dělá problémy i brankářům,“ uvedl tehdy záložník AC Milán Clarence Seedorf.

Nejvíc se tak dál jako o prostředku, který výrazně omezí přehmaty sudích, mluví o videu. Neznamená to, že se sudí stanou za pomoci kamer zcela bezchybnými. „Regulérnost by se ale výrazně posílila. Často se bavíme jen o jedné chybě, která poznamená celý zápas. Pokud by se ji podařilo odstranit, velmi by to pomohlo,“ soudí Henn.

Kamerun se nápravy u gólu, který sice nepadl, ale platil, už nedočká. Další třeba budou mít v budoucnosti víc štěstí.

lidovky.cz

VIDEO se sporným gólem najdete na www.lidovky.cz/sport

Autor: