Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Goldman nemusí být poslední

Česko

Komise pro cenné papíry a burzy by mohla odhalit další viníky. Na banky se valí vlna soukromých žalob

NEW YORK Newyorská banka Goldman Sachs, kterou minulý týden americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) obvinila z podvodu na investorech ve výši jedné miliardy dolarů, nemusí být poslední obviněnou institucí. Podle listu Los Angeles Times je možné očekávat obvinění dalších finančních institucí a vlnu soukromých žalob.

Už při zveřejnění případu Goldman Sachs řekl ředitel vyšetřovatelů komise Robert Khuzami, že SEC prověřovala podobné transakce i v dalších společnostech. Podle Alana Bromberga, profesora burzovního práva na Southern Methodist University, se komise svým zvýšeným úsilím snaží zbavit své negativní pověsti, kterou si vysloužila svou liknavostí v případě obrovského podvodu Bernarda Madoffa. Domnívá se, že se mohou objevit i další podobné případy jako Goldman Sachs.

„SEC se stala do jisté míry agresivní,“ řekl Bromberg. Goldman Sachs byl podle něj pravděpodobně vybrán jako první cíl kvůli své význačnosti. „Je to největší a podle většiny odhadů také nejlepší firma na Wall Street,“ zdůraznil.

Banka Goldman Sachs je obviněna z toho, že v roce 2007 zatajila investorům informace o jednom z derivátů rizikových hypotečních dluhopisů – „syntetickém“ kontraktu CDO, který umožňoval investorům sázet na růst nebo pokles podkladového aktiva. Investoři včetně samotné Goldman Sachs tak na tomto obchodě prodělali miliardu dolarů. Naproti tomu manažer hedgeového fondu John Paulson, který se na sestavování tohoto instrumentu podílel a vsadil na pokles, miliardu vydělal. Banka se však brání, že nešlo o žádný cenný papír určený běžným investorům, nýbrž sofistikovaný produkt pro profesionální investiční firmy.

„Soudní pře proti Goldman Sachs nepochybně podpoří podobné nároky ze strany samotných investorů,“ řekla Elizabeth Nowickiová, odbornice na burzovní právo na Boston University. Není neobvyklé, že případy komise připraví cestu pro soukromé soudní spory. Například když v roce 2001 oznámila SEC vyšetřování konfliktů zájmů u burzovních analytiků, vyvolalo to vlnu soukromých žalob kvůli stejnému obvinění.

V případě investic do hypotečních dluhopisů už začali právníci soukromých investorů se svými útoky. Banky UBS, Morgan Stanley, Merrill Lynch a Deutsche Bank čelí žalobám, že uvedly své investory v omyl při investování do CDO a podobných produktů. Všechny firmy stejně jako Goldman Sachs nicméně odmítají jakákoli provinění.

„Otázkou je, zda komise skutečně odkryla pouze špičku ledovce,“ míní Nowickiová. Tato otázka je podle ní obzvláště důležitá, protože právě vysoce rizikové investice způsobily obrovské ztráty finančních firem a investorů po celém světě a odstartovaly kolaps trhu s nemovitostmi a hypotékami. „Bez těchto ničivých transakcí bychom měli pravidelný pokles trhu s nemovitostmi, a nikoli depresi,“ řekla Nowickiová, která v minulosti působila jako právnička komise a vystupovala i u soudu jako znalkyně.

Autor: