Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Goldman Sachs platí dobrovolně

Česko

Americká komise pro cenné papíry udělila investiční bance pokutu 550 milionů dolarů. Management i investoři si mohou oddechnout, protože očekávali pokutu výrazně vyšší.

NEW YORK Případ údajného podvádění klientů největší americkou investiční bankou Goldman Sachs skončil smírem. Banka dál odmítá jakékoliv pochybení. Přesto se s americkým úřadem pro cenné papíry (SEC) dohodla na tom, že zaplatí pokutu 550 milionů dolarů (zhruba asi 10,9 miliardy korun), To je nejvyšší pokuta, kterou komise kdy udělila firmě sídlící na Wall Street.

Komise banku Goldman Sachs obvinila letos v půlce dubna z toho, že uvádí investory záměrně v omyl při prodeji obligací, které byly kryty nekvalitními hypotékami. Na podvodech se měl podle vyšetřovatelů podílet i miliardář John Paulson. Pomáhal stanovit cenu obligací, zároveň sázel na jejich pokles a následně na tom vydělal pohádkové jmění.

Banka také údajně neposkytovala klientům úplné informace k investičním nástrojům. Podle odhadů tak měla způsobit klientům škody až ve výši jedné miliardy dolarů.

Goldman připouští, že materiály neobsahovaly některé informace. Vinu však odmítá a tvrdí, že nikoho záměrně nepodvedl.

Pokuta 550 milionů dolarů by se měla rozdělit na dvě části. Z prvních zpráv vyplývá, že 250 milionů by mělo jít do distribučního fondu a zbylých 300 milionů dolarů by mělo jít na účet amerického ministerstva financí.

Z distribučního fondu by měly jít peníze na odškodnění dvou bank, které na investicích s Goldman Sachs nejvíce prodělaly. Německé IKB Deutsche Industriebank, která dostane 150 milionů dolarů. Druhou bankou je Royal Bank of Scotland, která by měla dostat zbytek.

Ačkoliv byla pokuta nejvyšší v historii Wall Street, nálada v Goldman Sachs byla naplněná úlevou a euforií. Původně se totiž čekala pokuta mnohem vyšší.

Uvolněná atmosféra ale byla v ostrém kontrastu s pokorným prohlášením Goldman Sachs, které banka uvedla krátce po rozhodnutí komise.

I když se jedná o vysoký trest, v absolutních číslech je pokuta pro banku směšná. Vycházíme li z loňských čísel , kdy si Goldman Sachs vydělala po odečtení výplaty dividend 12,2 miliardy dolarů, dojdeme k tomu, že banka si na pokutu vydělá za méně než dva týdny.

Na zprávu o dohodě mezi bankou a komisí zareagovala pozitivně i newyorská burza cenných papírů. Již po prvních zprávách, které se objevily předevčírem, povyskočily akcie Goldman Sachs o 4,4 procenta. Včera, hned ráno po otevření burzy došlo k dalšímu růstu, kdy cena za akci dosáhla 153,86 dolaru, což je nejvyšší hodnota od 12. května letošního roku.

***

NEJVYŠŠÍ POKUTY American Int’l Group (2006), 800 milionů dolarů za machinace s účetnictvím Worldcom (2003), 750 milionů dolarů za machinace s účetnictvím Goldman Sachs (2010), 550 milionů dolarů za zkreslování informací investorům Citigroup (2003), 400 milionů dolarů za překroucení dat z analytického výzkumu

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...