Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Goran Bregovič roztančil Vltavu

Česko

PRAHA Vltava a její nábřeží mezi Karlovým mostem a mostem Legií včera večer ožily říznou balkánskou hudbou. Na pontonu přímo na řece sarajevský rodák Goran Bregovič za doprovodu svého Svatebního a pohřebního orchestru roztančil na různých plavidlech i na nábřežích a mostech mnohé z desítek tisíc lidí sledujících show. Večer plný hudby vycházející z balkánských, řeckých, romských i tureckých kořenů zakončil velký ohňostroj. Zhruba dvouapůlhodinový koncert plný vášnivé i melancholické hudby konaný v rámci festivalu Praha - Sen letní noci nabídl dechovku, mužský sbor i smyčcový kvartet. Zhruba v polovině koncertu se na barevném jevišti ozářeném mnoha světly překvapivě objevil Karel Gott, který zazpíval své hity Mistrál a Má první láska se dnes vdává.

Šedesátiletý Bregovič mimo jiné představil vedle starších písní druhou část své nahrávky Alkohol s názvem Champagne, následovníka předchozí části Šljivovica (Slivovice). Na závěr vyvolal nadšením svým hitem s názvem Kalašnikov z filmu Underground jeho přítele režiséra Emira Kusturici.

„Svého času jsem byl jakousi hvězdou, ale dnes už se snažím stát mimo mainstream. Chci být svůj, ne v nějakém hlavním proudu,“ uvedl před koncertem Bregovič. Během vystoupení organizátoři rozdávali růže, atmosféru happeningu navíc umocňovaly osvětlené lodě plující po Vltavě a vypouštěné lampiony. Stejně jako loni v září na Staroměstském náměstí měli zájemci o Bregovičovo vystoupení vstup zdarma.

Přímo od hladiny řeky koncert sledovali majitelé soukromých motorových plavidel nebo lidé na pronajatých šlapadlech, lodičkách i velkých lodích, kvůli kterým byla komora Mánes otevřena po celý den a na jejichž palubách se i pilo a tančilo.

Bregovič v Česku vystupuje relativně často, dokázal zaplnit i Lucernu, v předchozích letech zahrál dvakrát na festivalu Colours of Ostrava, tuzemskému publiku představil před necelými dvěma lety i svou cikánskou variaci na Bizetovu operu Carmen.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!